Biblijno-puszczańskie obrazy

Paweł Tarski

publikacja 14.11.2018 23:15

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku odbyły się ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy leśników.

Uczestnicy rekolekcji w bp. Henrykiem Tomasikiem w skarżyskiej Ostrej Bramie Uczestnicy rekolekcji w bp. Henrykiem Tomasikiem w skarżyskiej Ostrej Bramie
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wzięło w nich udział niemal 40 księży, którzy reprezentowali prawie wszystkie polskie diecezje. W 3-dniowym programie znalazły się stałe punkty rekolekcyjne dla kapłanów, jak np. wspólna modlitwa brewiarzowa, Msze św. i konferencje. Obok tego gospodarze - radomscy leśnicy - zaprosili uczestników do odwiedzin urokliwych miejsc: Centrum Edukacji Leśnej im. bp. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule i części Puszczy Kozienickiej, na czele z Królewskimi Źródłami. Te odwiedziny połączono z pielgrzymim nawiedzeniem maryjnych sanktuariów w Skarżysku-Kamiennej i Błotnicy oraz Ośrodka Edukacyjno-Charytatywnego "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

- Naszą pracą jest towarzyszenie leśnikom. To trudna praca. Tutaj potrzebne jest wsparcie duchowe z naszej strony. Większość z nas to duszpasterze pracujący w parafii, ale są wśród nas księża z wykształceniem leśnym. W etosie zawodu leśnika dostrzegamy ogromną dbałość o patriotyzm, historię. Leśnicy są często strażnikami miejsc historycznych z różnych okresów historii Polski. Ponadto wiele mogił w lasach otoczonych jest przez nich należytą troską - mówi ks. Wiktor Ojrzyński, dziekan duszpasterzy leśników, z wykształcenia mgr inż. leśnik.

Z duszpasterzami spotkał się Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który powiedział: - Dzięki Kościołowi Polska przetrwała trudny czas zaborów. Przetrwały nasze wartości. W naszej codziennej pracy opieramy się na wsparciu zespołu duszpasterskiego. Przywiązuję do niego ogromną wagę. Bez trwałego, mocnego fundamentu, opartego na wierze, byłoby trudniej pokonywać codzienne trudności. Łatwiej nam, kiedy mamy silnego ducha.

Uczestników rekolekcji dwukrotnie odwiedził bp Henryk Tomasik, który w skarżyskiej Ostrej Bramie przewodniczył Mszy św.

Organizatorem rekolekcji był ks. Stanisław Wlazło, duszpasterz leśników w diecezji radomskiej, proboszcz parafii w Bliżynie. - Celem spotkania była formacja. Każdy z nas ma obowiązek uczestniczyć w tego typu spotkaniach. Współpraca między duszpasterzami a Lasami Państwowymi jest bardzo dobra. Cieszę się, że tegoroczne rekolekcje odbywają się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości właśnie u nas. Bardzo dziękuję radomskim leśnikom, którzy tak serdecznie i otwarcie przyjęli u siebie duszpasterzy z całej Polski - powiedział.

Rekolekcje poprowadził biblista ks. Zbigniew Niemirski, kierownik radomskiego "Gościa Niedzielnego". W konferencjach wracały starotestamentowe obrazy, które miały przypomnieć i podprowadzić uczestników do prawd, jakie zostały zapisane na kartach Ewangelii, szczególnie tych związanych z kapłaństwem.