Symbole Radomia

Marta Deka Marta Deka

publikacja 14.12.2018 13:00

Na ulicach miasta stoi już komplet 14 małych rzeźb. Są wśród nich pistolet ViS, rowery, maszyny do szycia i pisania.

Rower wojskowy Łucznik stanął przed Urzędem Miejskim Rower wojskowy Łucznik stanął przed Urzędem Miejskim
Marta Deka /Foto Gość

Odlewy zostały wykonane dzięki projektowi autorstwa Macieja Stępnikowskiego i Sebastiana Pawłowskiego "Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury", który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Pomysłodawcy zachęcają do spaceru szlakiem rzeźb, które zostały ustawione w centrum Radomia, m.in. w parku Tadeusza Kościuszki, przy Urzędzie Miejskim, przy ul. Focha i Szewskiej, przed teatrem, Resursą Obywatelską, czy stadionem.

Zdaniem Mateusza Tyczyńskiego, dyrektora kancelarii prezydenta, był to jeden z ciekawszych projektów. - Jak widać budżet obywatelski to nie tylko projekty typowo inwestycyjne, poprawiające jakość życia. Radomianom zależy także na budowaniu pozytywnego wizerunku naszego miasta. Wśród elementów małej architektury, które stanęły w centrum Radomia, znajdują się produkty, z których Radom był i jest znany w całej Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że chociażby pistolet ViS czy buty Sofix to właśnie radomskie produkty - mówi M. Tyczyński.

Autorzy projektu wybrali 14 znanych produktów, które zostały odlane w brązie: rowery, aparaty telefoniczne, maszyna do pisania, puszka farby Rafil, maska przeciwgazowa, serek homogenizowany z "Rolmleczu", półbuty damskie z Radoskóru, maszyna do szycia Łucznik, waga domowa, aparaty telefoniczne, pistolet ViS czy kultowe kozaki Sofix.

Odlewy zostały wykonane w skali jeden do jednego. Przy każdym z nich jest umieszczona tabliczka z opisem. Wszystkie rzeźby przygotował artysta Sławomir Micek.

Koszt wykonania wszystkich prac to niespełna 130 tys. zł. W planach są już kolejne odlewy, upamiętniające inne znane radomskie wyroby.