On stał się darem i uczy bycia darem

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.12.2018 20:45

Najpierw w katedrze, a potem na deptaku przed Urzędem Miasta spotkali się mieszkańcy Radomia.

Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidualne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidualne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Świąteczną "Gwiazdkę na deptaku" poprzedziła Msza św., którą w katedrze sprawował bp Henryk Tomasik. Na koniec harcerze z ZHP wręczyli ordynariuszowi Betlejemskie Światło Pokoju. Potem, ze świątyni, aleją bp Jana Chrapka przeszedł korowód, na czele którego Rycerz Kolumba nieśli figurę Dzieciątka Jezus, która została złożona w szopce ustawionej przy centralnym deptaku.

W tym czasie odbywał się koncert prawosławnych kolęd, które śpiewał zespół Prymaki z Gródka w woj. podlaskim.

Świąteczne spotkanie rozpoczęło się od modlitwy za górników, którzy zginęli w katastrofie w Czechach. AVE Maria zaśpiewała Katarzyna Bochyńska-Wojdył.

Mimo deszczu, radomianie dopisali i za tę obecność dziękował Radosław Witkowski, prezydent miasta. - Pokazaliśmy, że chcemy być razem i świętować te polskie piękne święta Bożego narodzenia. Składam państwu najserdeczniejsze życzenia: świąt spokojnych, rodzinnych, beztroskich, ale też naznaczonych wspólnymi spotkaniami. Życzę, aby te Święta były dniami pokoju zgody i miłości - powiedział prezydent, który od harcerzy otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju.

Fragment Łukaszowej Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa przeczytał bp Henryk Tomasik, który pobłogosławił opłatki i skierował do obecnych słowa życzeń.

- Gromadzi nas Jezus Chrystus, którego rocznicę narodzenia przeżywamy. Wcielony Syn Boży staje wśród nas. Spełniły się zapowiedzi proroków. Dziękujemy Mu za to, że jest wśród nas. On stał się dla nas darem i uczy nas postawy daru. W pierwszych wiekach Kościoła przesyłano po Mszy świętej innym wspólnotom, a także tym, którzy nie mogli przybyć, błogosławiony chleb. To nie była Eucharystia, ale znak wspólnoty. Warto tutaj przypomnieć, że nasze słowo opłatek pochodzi od łacińskiego oblatum, to znaczy duchowy dar. To na te pamiątkę przyjmujemy opłatek i nim się dzielimy, składając sobie życzenia. Drodzy bracia i siostry, proszę od nas duszpasterzy przyjąć życzenia, aby każdy z nas mógł w tych dniach usłyszeć Chrystusowe słowa "Wypłyń na głębię", byśmy mogli dostrzec piękno i wielkość tego święta. Niech Chrystus Pan prowadzi i rozpromienia wszystkie drogi, niech dodaje sił. Na najbliższe godziny i dni życzymy miłych spotkań. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia – powiedział ordynariusz.

Po łamaniu się opłatkiem i okazją do skorzystania z posiłków, jakie przygotowano w polowych kuchniach, odbył się koncert Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, śpiewaczki związanej z Radomiem, oraz jej uczennic.