Kościół jako szpital

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 11.02.2019 19:44

- Jesteśmy ludźmi, którzy ciągle potrzebują drugiego człowieka - przypominał bp Henryk Tomasik z okazji Światowego Dnia Chorego.

Podczas Mszy św. w szpitalu na radomskim Józefowie bp Henryk Tomasik udzielał sakramentu namaszczenia chorych. Jako pierwszy przyjął go hospitalizowany kapłan Podczas Mszy św. w szpitalu na radomskim Józefowie bp Henryk Tomasik udzielał sakramentu namaszczenia chorych. Jako pierwszy przyjął go hospitalizowany kapłan
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W kościołach, a przede wszystkim szpitalach diecezji duszpasterze modlili się z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. w wielu miejscach udzielano sakramentu namaszczenia chorych.

Przybliżając tegoroczne hasło Światowego Dnia Chorego, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", bp Tomasik powiedział na antenie Radia Plus Radom w audycji "Kwadrans dla Pasterza": "Jest to prezentacja Ewangelii, jest to bardzo konkretny przekaz Ewangelii, jest to także nawiązanie do nauczania św. Jana Pawła II, który bardzo często mówił, że człowiek realizuje się w pełni przez bezinteresowny dar z siebie. Pan Jezus w Ewangelii wg św. Mateusza przypomina »Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie« - i to właśnie ten motyw, te słowa Pana Jezusa stały się myślą przewodnią orędzia papieża Franciszka na 27. Światowy Dzień Chorego".

Bp Tomasik odniósł się również do ulubionej metafory papieża Franciszka, który Kościół nazywa szpitalem polowym: "Niektóre określenia Ojca Świętego wymagają interpretacji i wczucia się w intencję. Ale musimy powiedzieć, że w naszej wielkiej wspólnocie wiary, którą jest Kościół, w tej wspólnocie wiary, która obejmuje wiernych świeckich i siostry zakonne, kapłanów i osoby życia konsekrowanego, też są osoby chore, osoby słabe. Można powiedzieć, że jesteśmy na jakimś wielkim poligonie, gdzie odbywa się walka dobra ze złem, wiary z niewiarą, obecności Pana Boga i jej eliminowania z życia jednostki czy społeczeństwa. Są osoby chore, osoby, które uległy słabości, błędom, może oddaliły się od Pana Boga. Potrzebna jest pomoc drugiego człowieka, także wobec takich chorych".

Więcej w wydaniu papierowym AVE Gościa Radomskiego nr 7 na 17 lutego.