Dynastia Piastów w podziemiach

Marta Deka Marta Deka

publikacja 12.02.2019 15:12

Wystawa "Piastowie. Poczet królów i książąt polskich" została otwarta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Ilona Pulnar-Ferdjani przy figurach przedstawiających rodzinę Kazimierza Wielkiego Ilona Pulnar-Ferdjani przy figurach przedstawiających rodzinę Kazimierza Wielkiego
Marta Deka /Foto Gość

Ekspozycja została wypożyczona z Muzeum Lalek w Pilźnie. - To jest prywatne niewielkie muzeum, które leży nieopodal Rzeszowa. Tam działają pasjonaci, którzy wykonują lalki z pomocą plastyków i całej rzeszy zatrudnionych tam osób. Stworzyli też poczet królów i książąt polskich - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu oświatowego.

Wystawa prezentuje całą dynastię Piastów z pominięciem okresu rozbicia dzielnicowego. Postacie monarchów i ich rodzin wykonane są ręcznie z masy porcelanowej. Ich twarze wzorowane są na wizerunkach Jana Matejki i dostępnych źródłach historycznych. Stroje zgodne są z ikonografią epoki, w której żyli władcy.

- Jest 11 grup osób. W każdej grupie jest król i jego wszystkie małżonki, bo zazwyczaj Piastowie mieli więcej niż jedną - oraz ich potomkowie, niezależnie od tego, czy byli znani, czy bezimienni. To są członkowie rodzin, którzy zostali w jakikolwiek sposób odnotowani przez kronikarzy - wyjaśnia I. Pulnar-Ferdjani.

Całość wystawy zaaranżowana jest w scenerii średniowiecznego grodu obronnego. Została umieszczona w jednej z sal w muzealnych podziemiach.

- Przez dłuższy czas podziemia nie były u nas używane jako sale wystawowe. W sali, w której znajduje się wystawa, był magazyn. Teraz trochę ją przebudowaliśmy, oczyszczone zostały ściany, podłogi. U nas w podziemiach zachowały się fragmenty autentycznych murów miejskich. Są one wkomponowane w salę, nie zostały naruszone. Można przy okazji je oglądać - tłumaczy I. Pulnar-Ferdjani.

Wystawie, którą można zwiedzać do 5 maja, towarzyszą warsztaty, podczas których z łyżeczki, papieru kolorowego, drucika oraz bibuły uczestnicy wykonają postaci króla lub królowej. Zapisy w dziale naukowo-oświatowym (tel. 48 362 56 94).