Kustosz prosi o pomoc

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 14.02.2019 12:13

Możemy być współtwórcami muzealnej ekspozycji.

Wizerunek Jana Pawła II umieszczany był m.in. na różnego rodzaju przypinkach i zawieszkach Wizerunek Jana Pawła II umieszczany był m.in. na różnego rodzaju przypinkach i zawieszkach
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Przygotowuję wystawę "Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim", która będzie prezentowana w Muzeum Wsi Radomskiej od maja do października - mówi Marcin Stańczuk, etnolog muzealnik, kustosz Muzeum Wsi Radomskiej. - Jako teren badawczy, w którego obrębie dokumentuję i gromadzę przedmioty, przyjąłem szeroko pojęty region radomski, czyli obszar określany przez rzeki Wisłę, Pilicę, Kamienną i Drzewiczkę, a zamknięty na południowym zachodzie Garbem Gielniowskim.

Wystawa będzie składać się z dwóch grup eksponatów. Pierwsza z nich to zdjęcia obiektów z naszego regionu (np. pomników, tablic pamiątkowych, witraży, kapliczek, tabliczek z nazwą ulicy, placu, budynków użyteczności publicznej, artystycznie wykonanych napisów na murach i graffiti, drzew papieskich itp.). Druga grupa to obiekty ruchome, pozyskane od mieszkańców naszego regionu (święte obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, odlewy, medaliki, różańce, krzyżyki, pierścienie, kryształy, wazony, talerze, kubki, ceramika, monety, znaczki i karty pocztowe, fotografie z pielgrzymek w kraju i za granicą, w tym rocznic śmierci papieża, spotkań związanych z beatyfikacją i kanonizacją, ołtarzyków powitalnych na ogrodzeniach, na balkonach i w oknach na cześć przejeżdżającego papieża, dawne regionalne publikacje o papieżu, flagi, makatki i kilimki, chusty, chorągiewki itp.).

- W związku z tym proszę o pomoc w zlokalizowaniu wizerunków Jana Pawła II i upamiętniających go obiektów. Proszę też o wypożyczenie na czas wystawy przedmiotów związanych z Janem Pawłem II - mówi kustosz.

Wystawie ma towarzyszyć publikacja zawierająca tekst i zdjęcia najciekawszych gromadzonych przedmiotów. W związku z tym - z muzealnego punktu widzenia - wartość przyjętego na wystawę przedmiotu wzrasta, jeśli towarzyszą temu informacje: o sposobie pozyskania go przez właściciela, intencji, dla której przedmiot został pozyskany, jego roli w życiu człowieka i miejscu jego umieszczeniu w domu, o losach przedmiotu i o historiach z nim związanych. - Takie informacje są cenne, gdyż opisują kulturę religijną i społeczną mieszkańców naszego regionu. W związku z tym liczę na udzielenie tego rodzaju informacji podczas przekazania przedmiotu na wystawę. Jeśli ktoś nie posiada przedmiotów związanych z papieżem, ale jednocześnie ma wiedzę o źródle pochodzenia i roli takich obiektów u innych osób, również będę wdzięczny za podzielenie się ze mną tymi informacjami. Ponadto proszę o przekazanie mi tzw. historii z życia wziętych, związanych z papieżem - tych zasłyszanych i tych bezpośrednio przeżytych - podkreśla kustosz.

marcin.stanczuk@muzeum-radom.pl
www.muzeum-radom.pl

tel./fax: (048) 332 92 81