O św. Jacku na Olimpiadzie Teologii Katolickiej

Marta Deka Marta Deka

publikacja 27.02.2019 16:34

Laureaci etapu diecezjalnego otrzymali nagrody i indeksy na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Będą reprezentować naszą diecezję w etapie ogólnopolskim na Górze św. Anny.

Laureaci pierwszych 7 miejsc z bp. Piotrem Turzyńskim oraz rektorem ks. Jarosławem Wojtkunem (pierwszy z lewej) i ks. Stanisławem Piekielnikiem Laureaci pierwszych 7 miejsc z bp. Piotrem Turzyńskim oraz rektorem ks. Jarosławem Wojtkunem (pierwszy z lewej) i ks. Stanisławem Piekielnikiem
Marta Deka /Foto Gość

Etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej, której tematem jest "Święty Jacek - wzór ewangelizacji", odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Przystąpiło do niego 60 uczniów szkół średnich. Zostali oni wyłonieni spośród 450 osób, które wzięły udział w etapie szkolnym olimpiady.

- Uczniowie rozwiązywali test pisemny, który składał się z 33 pytań. Za jego rozwiązanie można było zdobyć maksymalnie 57 punktów. Zakres treściowy olimpiady jest bardzo szeroki. Materiał do przygotowań obejmował wiedzę z Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, nauczania papieży oraz literatury teologicznej dotyczącej św. Jacka. Święty Jacek patronuje diecezji opolskiej, która w tym roku jest organizatorem Olimpiady Teologii Katolickiej na szczeblu ogólnopolskim, stąd temat olimpiady - mówi ks. Stanisław Piekielnik, który z ramienia Wydziału Katechetycznego odpowiedzialny był za przygotowanie i przebieg olimpiady.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali sprzęt elektroniczny i indeksy na Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Będą reprezentować diecezję radomską w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w diecezji opolskiej na Górze św. Anny.

Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Srebnik z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, drugie - Weronika Raczyńska z Zespołu Szkół nr 1 w Przysusze, a trzecie - Marta Wróbel z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu.

Mateusz jest tegorocznym maturzystą. Chce studiować informatykę na Politechnice Warszawskiej, ale, jak przyznaje, może wybierze się na KUL - Największą trudność sprawił mi Katechizm Kościoła Katolickiego, ponieważ jest tam wiele informacji, których trzeba nauczyć się na pamięć. Pojawił się jeden fragment Ewangelii z pierwszego etapu olimpiady, czego się nie spodziewałem. Akurat to pytanie miałem niepoprawnie zrobione - mówi M. Srebnik.

Nagrody i dyplomy wręczali bp Piotr Turzyński, rektor WSD ks. Jarosław Wojtkun i ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

- Bardzo się cieszę, że jest liczne grono młodzieży, które pochyla się nad teologią, nad rzeczami najważniejszymi, bo to jest wiedza o Panu Bogu, o człowieku, o tym, co w człowieku najgłębsze, największe, o naszych tęsknotach. Teologia jest piękna i to, że młodzi dzisiaj w takim świecie - trochę powierzchownym - chcą się pochylić, to jest cenne - powiedział bp Piotr.