Modlitwa w rocznicę sakry bp. Piotra Turzyńskiego

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.02.2019 20:20

Msza św. sprawowana była w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

W imieniu seminaryjnej wspólnoty życzenia bp. Piotrowi złożył  Michał Kopciński, alumn V roku, dziekan alumnatu W imieniu seminaryjnej wspólnoty życzenia bp. Piotrowi złożył Michał Kopciński, alumn V roku, dziekan alumnatu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Piotr Turzyński jest wieloletnim wykładowcą patrologii w radomskim seminarium. Był tutaj ojcem duchownym i wicerektorem. Po przyjęciu święceń biskupich, cztery lata temu, pozostał mieszkańcem seminarium.

Na koniec Eucharystii biskup dziękował za życzenia. - Bardzo wam dziękuję za wspólne mieszkanie i modlitwę, która mnie niesie - powiedział, a w homilii mówił o ewangelicznej soli: - Miejcie sól w sobie. Sól jest Bożym darem. Tak, jak wszystko na Ziemi, jest stworzona przez Niego. Sól jest bogactwem i łaską. Pan Jezus lubił brać rzeczy z codzienności, ze świata i mówić o tych rzeczach w wymiarze duchowym. "Miejcie sól w sobie" znaczyłoby "miejcie w sobie Bożą łaskę, miejcie w sobie Boże dary". Izraelici uważali, że wspólne jedzenie soli stanowi o wspólnocie, przymierzu. Taki tekst znajdziemy w starotestamentowej Księdze Ezdrasza - mówił bp Piotr.

Życzenia biskupowi złożył ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przywołał wydarzenie z 28 lutego, ale 2013 roku, a mianowicie ustąpienia z urzędu papieża Benedykta XVI.

- Życzymy tego, żeby ksiądz biskup miał taką perspektywę spojrzenia na Kościół, jak wtedy papież Benedykt, kiedy uniósł się w górę i spojrzał jeszcze raz na Rzym. Helikopter zrobił nawet takie koło, żeby jeszcze z tej perspektywy spojrzał na Kościół. Takiego spojrzenia i takiej perspektywy życzymy. Patrzenia z góry, a więc z tej perspektywy, z jakiej patrzy Bóg - mówił rektor.

- Czcigodny Księże Biskupie Piotrze! Oto dziś mijają cztery lata, odkąd zostałeś ustanowiony biskupem pomocniczym naszej diecezji. Jako wspólnota naszego seminarium pragniemy życzyć Księdzu Biskupowi wszelkich darów potrzebnych w pełnieniu pasterskiej posługi, a zwłaszcza łaski nieustannego przebywania w obecności Boga i Jego Matki, jak tego doświadczał św. Kazimierz, patron naszej diecezji, którego święto przypadnie już w poniedziałek - mówił w imieniu seminaryjnej wspólnoty Michał Kopciński, alumn V roku, dziekan alumnatu.