Test wiedzy o Radomiu i Nagroda św. Kazimierza

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.03.2019 20:53

Statuetka przyznawana jest za pielęgnowanie i propagowanie lokalnej historii.

Statuetkę odebrał gwardian o. Stanisław Górka Statuetkę odebrał gwardian o. Stanisław Górka
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Za nami kolejny dzień radomskich „Kazików”. W Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” 24 drużyny (reprezentujące różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia) rozwiązywały VI Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Najwięcej punktów zdobyła Drużyna Radomskiego Klubu Turystyki Rowerowej im. Czesława Gossa PTTK "Orkan" Radom. Klub reprezentowali: Iwona Petz, Magdalena Nowak i Kazimierz Strączewski. Nagrodę laureaci tradycyjnie przekazali dla polskiej szkoły na Litwie. Trafi ona do Podbrzezia, a ufundowała ją Galeria Słoneczna.

Ledwie opadły emocje związane z testem wiedzy o Radomiu, a na scenę weszli nominowani do tegorocznej edycji Nagrody św. Kazimierza, a byli to: Dariusz Kupisz, Elżbieta Orzechowska, Jarosław Kowalik, przedstawiciele klasztoru oo. bernardynów w Radomiu, Łukasz Wykrota, osoby odpowiedzialne za portal „Radom.Retrospekcja", członkowie Stowarzyszenia „Droga Mleczna" i Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Nagroda przyznawana jest osobom, stowarzyszeniom lub instytucjom, które w minionym roku szczególnie zasłużyły się na polu pielęgnowania i propagowania lokalnej historii oraz dziedzictwa kulturowego.

Laureatem tegorocznej edycji Nagrody św. Kazimierza został klasztor oo. bernardynów w Radomiu. W ubiegłym roku przypadała 550. rocznica przybycia bernardynów do Radomia. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem wiceprezydenta Radomia Karola Semika, doceniła działania radomskich bernardynów i zorganizowanie obchodów jubileuszu, na który złożyły się wydarzenia o charakterze duchowym, patriotycznym, naukowym i kulturalnym.

Statuetkę odebrał od prezydenta gwardian o. Stanisław Górka OFM. Dziękując za to wyróżnienie, powiedział: - Ta nagroda jest dla nas również wielkim zobowiązaniem i zadaniem, byśmy poprzez pracę duszpasterską z jeszcze większą gorliwością troszczyli się o przekazywanie tych naszych franciszkańskich i chrześcijańskich wartości. Będziemy się nadal troszczyć o nasz najcenniejszy obiekt (kościół i klasztor), aby był piękną perełką i służył wszystkim mieszkańcom Radomia.

Spotkanie w Resursie zakończyło się koncertem polsko-białoruskiej grupy Prymaki.