Odpust ku czci patrona Radomia i diecezji

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.03.2019 22:50

- Św. Kazimierzu, obroń nasze ideały! - wzywał w homilii bp Piotr Turzyński. Mszy św. w bazylice na radomskim Zamłyniu przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Mszy św. w radomskiej bazylice pw. św. Kazimierza przewodniczył bp Henryk Tomasik Mszy św. w radomskiej bazylice pw. św. Kazimierza przewodniczył bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W homilii poświęconej mądrości, tej, która swe źródło ma w Panu Bogu, i jest samym Bogiem, bp Turzyński pytał: - Czy dzisiaj są ideały? Czy w tym świecie subiektywnych narracji, gdzie według niektórych każdy Polak jest antysemitą, Kościół jest zbrodniczy i trzeba go postawić przed trybunałem w Hadze, żołnierze wyklęci to bandyci, każdy ksiądz ma coś za uszami, jest miejsce na ideały?

A kończąc, prosił patrona Radomia i diecezji: - Święty Kazimierzu, obroń nasze ideały! Naucz nas szukać mądrości i naucz oddawania czci Temu, który daje mądrość!

Refleksja o mądrości wiązała się z czytanym podczas liturgii fragmentem starotestamentowej Księgi Mądrości Syracha. - Każdy z nas chce być mądry i szuka mądrości. O mądrości decyduje nie tylko wykształcenie. Znamy ludzi mądrych mądrością i prawością życia. Dla nas, chrześcijan, to Chrystus jest mądrością. To jest mądrość ukryta. To jest mądrość, z którą Pan Bóg stwarzał świat, każdego z nas. To jest mądrość, która jest Osobą. Istnieje mądrość. Trzeba jakoś się o tym przekonać. Istnieje mądrość poza nami. My mamy obowiązek jej szukać. Niemądre jest mówienie, że nie ma mądrości. Dla nas, chrześcijan, ta mądrość to Bóg Stwórca. To On czyni wszystko mądrze. To On prowadzi dzieje świata. Ta mądrość jest uprzednia przed naszym rozumem, naszą edukacją. Trzeba jej szukać, prosić o nią, walczyć o nią - mówił bp Piotr.

Mszy św. odpustowej w bazylice św. Kazimierza przewodniczył bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, który na zakończenie Eucharystii wręczył Order św. Kazimierza Elżbiecie Orzechowskiej, zasłużonej pedagog, autorce szeregu publikacji z dziedziny historii. Jako nauczyciel historii w LO im J. Kochanowskiego w Radomiu zainspirowała swych uczniów, Szczepana Kowalika i Jarosława Sakowicza, do napisania nagrodzonej później książki o ks. Romanie Kotlarzu, męczenniku radomskiego czerwca 1976 roku, od grudnia ubiegłego roku słudze Bożemu, kandydacie na ołtarze.

W Eucharystii sprawowanej przez kilkudziesięciu kapłanów, przy udziale rzeszy wiernych i licznych pocztów sztandarowych, wzięli udział między innymi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, przedstawiciele władz miasta Radomia oraz Rady Miejskiej.