Przesłuchania do konkursu "Kocham moją Ojczyznę"

Marta Deka Marta Deka

publikacja 08.03.2019 18:42

308 młodych z Radomia i okolic wzięło udział w regionalnym etapie XVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".

Dyplomy i statuetki wręczała Teresa Połeć Dyplomy i statuetki wręczała Teresa Połeć
Marta Deka /Foto Gość

Przesłuchania w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu zorganizowały Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej z Radomia i Zakrzewa. Odbywały się w dwóch kategoriach, pieśni i poezji patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także przedszkolaki. Wykonywali utwory zarówno tradycyjne, jak i współczesne.

- Poziom był wysoki. Nauczyciele świetnie przygotowali uczniów. W ubiegłym roku podczas naszego finału diecezjalnego obecna była Elżbieta Olejnik, przedstawicielka Krajowego Instytuty Akcji Katolickiej. Powiedziała, że konkurs jest naprawdę na wysokim poziomie i zorganizuje go w Warszawie, ponieważ go tam jeszcze nie było. Prosiła nas o pomoc. Konkurs się rozrasta - cieszy się Teresa Połeć, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Przesłuchania odbywają się w 9 regionach diecezji radomskiej.

- Zainteresowanie konkursem w tym roku jest bardzo duże. Jest wyjątkowo dużo uczestników. Jeszcze tak wielu nie było. W samym Radomiu zgłosiło się 308 osób. Bardzo się cieszymy, że dzieci i młodzież chcą wyśpiewać miłość doojczyzny, o którą tak bardzo się troszczył św. Jan Paweł II, patron Akcji Katolickiej. Będziemy kontynuować ten konkurs, by uświadamiać młodym, jak ważna jest nasza ojczyzna. Oni, dzięki udziałowi w zmaganiach, uczą się też historii Polski - mówi T. Połeć.

Wyłonieni we wszystkich okręgach laureaci wezmą udział w zmaganiach finałowych konkursu, które odbędą się 26 kwietnia o godz. 9 w Centrum Kultury w Lipsku (ul. Rynek 2). Wtedy też zostanie przyznana nagroda specjalna. Jej zdobywca będzie reprezentował naszą diecezję w koncercie Pieśni i Poezji Patriotycznej w Zamku Królewskim w Warszawie, który odbędzie się 10 listopada.