Mistrzostwa Radomia w szachach

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

Foto Gość

publikacja 17.03.2019 10:19

Przy szachownicach usiadło niemal 100 zawodników. Zagrali, by uczcić żołnierzy niezłomnych.

Sportowej rywalizacji młodych zawodników przygląda się Marek Niedźwiecki. Sportowej rywalizacji młodych zawodników przygląda się Marek Niedźwiecki.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Uczniowski Klub Sportowy „Roszada” od lat organizuje Otwarte Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Radomia w Szachach dla uczczenia żołnierzy niezłomnych. Mistrzostwa rozgrywane są w kilku kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (w trzech kategoriach wieku), gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Szachowe zmagania odbyły się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym św. Filipa Neri w Radomiu przy ul. Grzybowskiej 22. Cel, jaki przyświecał turniejowi, obok popularyzowania tej królewskiej dyscypliny i wyłonienia zwycięzców, to m.in. szerzenie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży i popularyzowanie wśród nich przemilczanej wiedzy historycznej. - Każda szkoła ma swojego patrona, to żołnierze niezłomni, m.in. „Inka”, „Drągal”, „Igła”. Kilka lat temu pomysł nadania takich patronów szkolnym drużynom poddał wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek. W turnieju startowało 95 zawodników. To bardzo dużo. Zmieniliśmy w tym roku formułę tych mistrzostw i odbywamy 5 rund po pół godziny na zawodnika. Są to warunki na uzyskanie okręgowych kategorii szachowych - V lub IV. Około 30 zawodników na pewno tę kategorię wypełni, ewentualnie podwyższy z V na IV. Te mistrzostwa są mistrzostwami klasyfikacyjnymi - powiedział Marek Niedźwiecki, prezes „Roszady”, od lat niestrudzony popularyzator szachów wśród dzieci i młodzieży.