Warsztaty medialne Ruchu Światło-Życie

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.03.2019 21:00

Kolejny raz w ośrodku rekolekcyjnym w Pionkach koło Radomia zorganizowała je Diakonia Komunikowania Społecznego.

Uczestnicy chcą doskonalić swój warsztat, bo wiedzą, że media to dziś ważne narzędzie w dziele ewangelizacji. Uczestnicy chcą doskonalić swój warsztat, bo wiedzą, że media to dziś ważne narzędzie w dziele ewangelizacji.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Rzecz idzie o szlifowanie warsztatu, ale przy tym, o coś więcej. - To jest niesamowite, jaką pasję mają uczestnicy tych warsztatów. Oni łączą medialną pasję z chęcią dzielenia się wiarą właśnie poprzez media i tym, co w osobistej formacji zyskali jako młodzi członkowie Kościoła - mówi ks. Michał Podsiadły, moderator Ruchu Światło-Życie, opiekun Diakonii Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie diecezji radomskiej.

To były kolejne warsztaty. - O ile dobrze pamiętam, to już przynajmniej piąte warsztaty medialne. Te pierwsze organizował ks. Krzysztof Bochniak. Zawsze chodziło o to, i nadal chodzi, by uczestnikom dać solidny warsztat w ich posługiwaniu  w Ruchu. W ostatnich latach warsztaty oazowe stały się ważnym elementem formacji. Oprócz Diakoni Komunikowania Społecznego organizuje je np. Diakonia Liturgiczna czy Diakonia  Muzyczna - wyjaśnia ks. Podsiadły.

W tym roku za warsztaty odpowiada Beata Kurowska, animatorka z parafii Zakrzew. - My, jako zespół odpowiedzialny za przebieg warsztatów, staramy się o to, by przebiegły one sprawnie i owocnie, a przy tym my sami także chcemy być ich uczestnikami i czegoś się dowiedzieć. Uczymy się, jak dobrze wykorzystywać media w naszej diakonii, czyli tej związanej z komunikowaniem społecznym - wyjaśnia Beata. Michał Blinowski, animator z parafii św. Jadwigi w Radomiu (osiedle akademickie), dopowiada, że warsztaty medialne nie są jedynie dla członków Diakonii Komunikowania Społecznego.  - Biorą w nich udział także osoby z innych diakonii, a także, ci, którzy się zapisali na warsztaty, a jeszcze nie byli na żadnych rekolekcjach oazowych - mówi.

- Tegoroczne warsztaty poświęciliśmy sprawie doskonalenia zdjęć, które robimy podczas wydarzeń związanych z życiem i działalnością Ruchu Światło-Życie w diecezji, ale także w parafiach. Szkolili nas fachowcy. Podpowiadali, jak aparat fotograficzny ma być naszym skutecznym narzędziem, jak korzystać z jego ustawień, jak potem obrabiać zdjęcia w programach komputerowych, by były bardziej atrakcyjne, przyciągające uwagę odbiorców - opowiada Michał.

- Podczas warsztatów mieliśmy kilka paneli po 90 minut każdy związanych z fotografowaniem. Ale była również sekcja redakcyjna, podczas której doskonaliliśmy nasze umiejętności związane z pisaniem tekstów, z ich uatrakcyjnieniem, tak, by budziły zaciekawienie nie tylko nas, członków ruchu, ale także osób zaglądających na nasze strony internetowe czy sięgających do naszego czasopisma „Czeka nas Droga” - mówi animatorka Julia Brendel, z radomskiej parafii bł. Annuarity.

Radomska oaza współpracuje z mediami diecezjalnymi, Radiem Plus Radom, Portalem Diecezji Radomskiej i Gościem Niedzielnym. Organizatorzy warsztatów zaprosili na panel dyskusyjny do Pionek księży odpowiedzialnych za te media: Jacka Wieczorka, Stanisława Piekielnika i Zbigniewa Niemirskiego. Księża odpowiedzialni za nie opowiadali o pracy w tych mediach, ale także próbowano znaleźć nowe formy i uaktywnić już istniejące, by móc szerzej relacjonować działalność ruchu w diecezji.