Radom: rekolekcje dla młodych w hali sportowej i w katedrze

Marta Deka Marta Deka

publikacja 27.03.2019 15:48

W Radomiu i całej diecezji rozpoczęły się rekolekcje dla młodzieży. W dekanacie Radom-Centrum po raz drugi mają one charakter międzyszkolny.

Rekolekcje prowadzi ks. Bartłomiej Kopeć z młodzieżą (w pierwszym rzędzie). Rekolekcje prowadzi ks. Bartłomiej Kopeć z młodzieżą (w pierwszym rzędzie).
Marta Deka /Foto Gość

W rekolekcjach uczestniczy młodzież z 13 szkół średnich i 5 parafii dekanatu Radom-Centrum. - W zeszłym roku po raz pierwszy podjęliśmy taką inicjatywę. Spotkała się z pozytywnym odzewem, dlatego w tym roku na zjeździe dekanalnym we wrześniu podjęliśmy decyzję, że jeszcze raz takie rekolekcje organizujemy. Chcemy pomóc tym młodym przeżyć rekolekcje w szerszym gronie po to, żeby zobaczyli, że jest ich więcej - mówi ks. Michał Podsiadły. Wraz z ks. Krzysztofem Bochniakiem są koordynatorami rekolekcji.

Spotkania odbywają się pod hasłem "Ja Jestem Drogą, Prawdą i Życiem". - W te trzy dni młodzież poznaje Jezusa jako osobę. To jest najważniejszy cel tych rekolekcji, żeby przedstawić Jezusa Chrystusa jako osobę im bliską, żeby to nie była tylko postać, o której się mówi, ale żeby mogli Go doświadczyć - wyjaśnia ks. Bochniak.

Rekolekcje prowadzi ks. Bartłomiej Kopeć z diecezji warszawsko-praskiej wraz z młodzieżą z Ruchu Światło-Życie: Kasią, Kubą i Piotrkiem. Ks. Bartek prowadzi bloga "Pod tamaryszkiem". Pisze też opowiadania dla dzieci i młodzieży.

- Chcemy pokazać młodzieży potrzebę dążenia do jakiegoś celu, stawiania sobie też dobrych celów w życiu. Powiemy o maskach, które nam przeszkadzają zarówno w osiąganiu naszych celów, jak i w nawiązywaniu relacji z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem. Na końcu powiemy o tym, co to znaczy prawdziwie żyć, a nie wegetować. To wszystko jest zawarte w Ewangelii, we wskazaniach Jezusa Chrystusa. Chcemy młodym przekazać, jak te ewangeliczne wskazania w sposób konkretny przekładają się na nasze życie i mogą uczynić je lepszym - mówi ks. Kopeć.

Kuba przyznaje, że młodzi brali już udział w rekolekcjach dla młodzieży, ale pierwszy raz wyjechali poza swoją diecezję. - Przede wszystkim naszym rówieśnikom chcemy przekazać radość z życia z Chrystusem, ale też radość z życia razem we wspólnocie, troszczenia się o dobre relacje, pokazywanie, że życie jest naprawdę super - mówi.

Rekolekcje są podzielone na trzy dni. Do południa o 10.30 młodzież spotyka się w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych, wieczorem o 19.00 w katedrze radomskiej.

O 16.00 w klubokawiarni „Arka” przy ul. Chrobrego młodzi będą spotykać się z zaproszonymi gośćmi. Dzisiaj z ks. Barkiem Kopeciem i młodzieżą, jutro, 28 marca, z ks. Bartkiem i specjalnym gościem rekolekcji - Anną Golędzinowską.

Program

27 marca (środa) - Droga

19.00 - adoracja krzyża (katedra)

28 marca (czwartek) - Prawda

10.30 - spotkanie z Anną Golędzinowską i ks. Bartłomiejem Kopeciem, spowiedź (hala sportowa ZSB)

19.00 - adoracja z modlitwą uwolnienia (katedra)

29 marca (piątek) - Życie

10.30 - wprowadzenie w Eucharystię (katedra)

11.00 - Msza św. (katedra)