Wielkopostny Dzień skupienia nauczycieli i wychowawców

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 31.03.2019 19:25

Tradycyjnie odbył się w gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy, w której uczestniczyło około 200 pedagogów, przewodniczył bp Piotr Turzyński. Mszy św. w seminaryjnej kaplicy, w której uczestniczyło około 200 pedagogów, przewodniczył bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jak informuje ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, w spotkaniu wzięło udział około 200 osób z różnych miejscowości rozsianych po całej diecezji.

- Macie państwo bardzo trudny czas w szkole i jakiś niepokój w sercu. I nie wiecie czasem, jak się poruszać, bo jakoś razem idą: wasza godność, prawda, uczniowie, Polska i świat. Mam nadzieję, że znaleźliście tutaj trochę spokoju w sercach i światełko, jak się zachować. Bo zawsze trzeba pytać Pana Boga. On jest Mądrością i On daje światło - powiedział na zakończenie Mszy św. bp Piotr Turzyński z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców. W przebieg liturgii czynnie zaangażowali się pedagodzy z Orońska, Przysuchy, Końskich i Radomia.

Dzień skupienia poprowadził ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Idziemy". Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu. Ks. Zieliński wygłosił także konferencję na temat: "Jak kształcić i wychowywać w epoce postprawdy?".

- Sam rdzeń tematu zaproponował ks. Wojtyła. Ja doprecyzowałem pytanie. Chodzi o to, że nauczyciele zderzają się z różnymi nurtami obecnymi we współczesnej kulturze. Niektóre zaburzają wychowanie, a bez wychowania nie da się kształcić. Jeden z tych nurtów to postprawda, która wdała się w politykę, media, życie społeczne, a nawet Kościół. To bardzo trudne wyzwanie. Czasem porównuję to do sytuacji św. Pawła na Areopagu w Atenach. Rzym czy Jerozolima były miejscami, gdzie trzeba było dawać mocne świadectwo, często świadectwo krwi. Na Areopagu nic takiego św. Pawłowi nie groziło, ale tam został wyśmiany i zlekceważony. Jak przełamywać takie sytuacje? One często są trudniejsze niż twardy opór - mówi ks. Zieliński.

Stałym uczestnikiem dni skupienia nauczycieli i wychowawców jest Andrzej Tomczyk, dyrektor PSP 33 w Radomiu. - To bardzo wartościowe spotkania, w których biorę udział od szeregu lat. Poza wymiarem związanym z osobistą religijnością, możemy trochę z innej strony spojrzeć na naszą pracę. Organizatorzy dbają o to, by dni spotkania prowadzili bardzo ciekawi ludzie, którzy mają wiele do powiedzenia. A w ostatnim czasie ks. Wojtyła zaprasza także osoby świeckie. Jak usłyszeliśmy, tak będzie na następnym spotkaniu, w grudniu w czasie Adwentu.

Barbara Marciniak, nauczyciel nauczania początkowego, jest także stałą uczestniczką dni skupienia. - Miłe chwile, osobista i wspólna modlitwa dają siłę na nadchodzący czas. A ponieważ wielu uczestników stale bierze udział w spotkaniach, to jest możliwość spotkania znajomych nauczycieli i wychowawców z różnych stron diecezji, rozmów, wymiany doświadczeń.

Z nauczycielami przyjechali duszpasterze, z Końskich ks. Paweł Piwowarczyk i ze Starachowic ks. Karol Kostecki. - W Starachowicach chcemy bardziej rozruszać duszpasterstwo nauczycieli i wychowawców. To odpowiedź na prośbę ordynariusza. Dzień skupienia w trudnym dla nauczycieli czasie, pełnym napięcia, to doskonała okazja do oderwania się od problemów i przygotowania duchowego na nadchodzące święta - mówi ks. Kostecki.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli przygotować i przeprowadzić ten dzień skupienia. Jestem wdzięczny chórowi z radomskiej parafii św. Łukasza pod dyrekcją Anny Sobkiewicz. Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską pielgrzymkę nauczycieli i wychowawców, która odbędzie się w dniach 1 i 2 lipca na Jasnej Górze. Już teraz zapraszamy także na spotkanie adwentowe. Zaproszenie przyjął prof. Wojciech Roszkowski, znany ekonomista i historyk, autor publikacji z zakresu najnowszej historii naszego kraju - mówi ks. Wojtyła.