Arktyka i Antarktyka w Muzeum Jacka Malczewskiego

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 07.04.2019 21:30

Ekspozycja w radomskiej placówce - muzeum Malczewskiego - przedstawia ponad 200 lat polskich badań polarnych.

W scenerii zorzy polarnej na wystawie można oglądać niezwykle interesujące okazy fauny występującej na biegunach naszej planety. W scenerii zorzy polarnej na wystawie można oglądać niezwykle interesujące okazy fauny występującej na biegunach naszej planety.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wystawę można oglądać do końca sierpnia, a towarzyszą jej warsztaty dla najmłodszych. Interdyscyplinarna wystawa pt. "Arktyka i Antarktyka - 200 lat polskich badań polarnych" będzie główną osnową zbliżającej się Nocy Muzeów.

Agnieszka Kozdęba i Marek Słupek, kuratorzy wystawy, mówią, że ekspozycja przybliża ponaddwustuletni okres działalności polskich badaczy polarnych uczestniczących w dziele odkrywania, opisywania i badania najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety, a tutaj jej okolic okołobiegunowych, otaczających przeciwstawne krańce Ziemi, skupione wokół biegunów północnego i południowego. - To rejony połączone wiecznym lodem i mrozem, wielomiesięcznymi dniami i równie długotrwałymi nocami, blaskiem zachwycających zorzy polarnych, lecz również odmiennych ubogimi, lecz unikalnymi ekosystemami istot żywych, zamieszkujących te niegościnne obszary i - towarzyszącymi im stale lub tylko gościnnie - ludźmi - mówią kuratorzy.

Wędrówka przez dzieje polskich badań Arktyki i Antarktyki rozpoczyna się w latach 1772-1775, a więc podczas II wyprawy Jamesa Cooka, angielskiego żeglarza i odkrywcy, gdy po raz pierwszy udało się przekroczyć koło podbiegunowe półkuli południowej. Polarnikowi towarzyszyli Jan i Jerzy Forsterowie, dwaj polscy przyrodnicy z Gdańska. Kolejne ważne wydarzenie to udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej w latach 1897-1899. Załoga statku „Belgia” została uwięziona przez lody i po raz pierwszy była zmuszona do udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej.

Na wystawie można oglądać niezwykle interesujące okazy fauny lądowej i morskiej oraz ubiory, broń czy przedmioty codziennego użytku rdzennych ludów dalekiej północy, a do tego sprzęt używany przez polarników i pamiątki po wybitnych badaczach oraz makietę nowej stacji polarnej.