Droga Krzyżowa w centrum Radomia

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.04.2019 00:34

Nabożeństwo zakończyło Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. Wzięło w nim udział około 2 tys. osób.

Podczas nabożeństwa niesiono krzyż i ikonę Matki Bożej, wierne repliki symboli Światowych Dni Młodzieży. Podczas nabożeństwa niesiono krzyż i ikonę Matki Bożej, wierne repliki symboli Światowych Dni Młodzieży.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

To już wieloletnia tradycja, że Niedzielę Palmową kończy wieczorne nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzone - od kościoła farnego do katedry - przez młodzież.

- Jestem tutaj kolejny raz i po prostu już nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dni Wielkiego Tygodnia bez udziału w tym nabożeństwie. Ono jest bardzo ważne w moim życiu wiary - mówi licealistka Klaudia.

- W tym roku rozważania poszczególnych stacji zaczerpnęliśmy z Drogi Krzyżowej podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Chcieliśmy wrócić do tych dni sprzed dwóch miesięcy, gdy byliśmy tam i słuchaliśmy papieża Franciszka. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania radomskiej Drogi Krzyżowej ulicami miasta w Niedzielę Palmową - mówi ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W nabożeństwie tradycyjnie wzięli udział biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. Ordynariusz, pytany o znaczenie tego spotkania, powiedział: - W młodzieży jest bardzo dużo dobra. Oczywiście jest dużo młodzieży pogubionej, której trzeba podać rękę. Ale najlepszą pomocą dla niej są właśnie inni młodzi, którzy widzą jasno swój cel, widzą dobro w życiu, mają jasny kierunek, ale także potrafią bardzo odważnie wyznawać swoją wiarę. Zgodnie z decyzją św. Jana Pawła II, Niedziela Palmowa jest przeżywana na całym świecie jako Światowy Dzień Młodzieży organizowany w diecezjach. Właśnie dlatego młodzież u nas w Radomiu gromadzi się na Drodze Krzyżowej, aby wyznać swoją wiarę, aby uczyć się od Matki Bożej zaufania, zawierzenia. W tym roku w szczególny sposób wsłuchujemy się w te słowa Matki Bożej wypowiedziane w ciszy Nazaretu: "Oto Ja służebnica Pana mojego. Niech Mi się stanie według słowa twojego". To jest niezwykle ważne, aby młodzież miała ideały. Ojciec Święty Franciszek w swoim liście do młodych używa wyrażenia: "aby młodzież miała marzenia". Możemy odczytać to jako zaproszenie, by młodzież kształtowała swoje życie pod kątem marzeń, czyli ideałów. Dla młodego człowieka takim ideałem jest Matka Boża.

Krzyż i ikonę Matki Bożej, wierne repliki symboli Światowych Dni Młodzieży, ponieśli w poszczególnych stacjach nabożeństwa przedstawiciele parafii, ruchów, stowarzyszeń, osób chorych i niepełnosprawnych, a także żołnierze i klerycy.