Święto Konstytucji 3 maja w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.05.2019 19:40

- Modlimy się, aby każdego z nas charakteryzowało poczucie odpowiedzialności za każdą wartość, także za tę wielką wartość, którą jest ojczyzna - powiedział bp Henryk Tomasik.

Uroczystości w Radomiu rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym. Uroczystości w Radomiu rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywały się w kilku miejscowościach naszej diecezji. W Radomiu rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym. Obecnych powitał proboszcz ks. ppłk Kryspin Rak, a w uroczystościach udział wzięli: parlamentarzyści, władze Radomia, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, orkiestra Garnizonu Radom, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, szkół, żołnierze, mieszkańcy miasta.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. - Nasz naród w szczególny sposób przyjął Matkę Najświętszą do siebie. Wprowadził do swojej historii, a przede wszystkim do naszej pobożności. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za Najświętszą Maryję Pannę, która jest Królową Polski. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną, aby każdy z nas był wierny Chrystusowi i Matce Bożej i zatroskany o naszą ojczyznę - mówił bp Tomasik, rozpoczynając Eucharystię.

W homilii biskup podkreślił: - Wielcy Polacy klękali przed Matką Bożą i prosili Ją o pomoc. Dzisiaj jesteśmy z całą pewnością na jakimś zakręcie kulturowym. Bolejemy nad tym, że na tym zakręcie kulturowym jest tyle głosów przeciwko Chrystusowi i Kościołowi, Ewangelii, religijnemu wychowaniu dzieci i młodzieży. Bolejemy nad tym, że są profanacje cmentarzy, kościołów, a ostatnio obrazu Matki Bożej. To słynna profanacja w Płocku, która promieniuje kolejnymi znakami profanacji. Dziwimy się, że w tak katolickim kraju mogą mieć miejsce takie wydarzenia. Dlaczego? Bo jest proporcja i zależność. Im więcej ataków na Kościół, religię, Chrystusa, Ewangelię, tym więcej jest profanacji kościołów, cmentarzy i napadów na plebanie. To prawidłowość socjologiczna. Dzisiaj Matkę Bożą prosimy o to, aby nam pomogła być przy Jej Synu. Modlimy się za tych, którzy nienawidzą Chrystusa.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce przed świątynią na placu Konstytucji 3 Maja. Został tu m.in. odczytany list od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. "Dzień Święta Narodowego Trzeciego Maja w tym roku jest również okazją do celebrowania 20-lecia członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim i 15-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej. Te trzy wydarzenia odegrały znaczącą rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Były efektami pracy patriotów, którym leżało na sercu dobro naszego kraju i jego obywateli" - przypomniał w liście M. Błaszczak.

W imieniu władz miasta przemówił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Następnie na znajdującej się przed wejściem do kościoła płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończyły się defiladą.