Rusza budowa Portu Lotniczego Radom

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 07.05.2019 19:18

Lotnisko Warszawa-Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 to oficjalna nowa i pełna nazwa lotniska na Sadkowie.

Pierwszą łopatę wbili (od lewej): Mariusz Szpikowski, Adam Bielan, Mateusz Morawiecki, Marek Suski i Mikołaj Wild. Pierwszą łopatę wbili (od lewej): Mariusz Szpikowski, Adam Bielan, Mateusz Morawiecki, Marek Suski i Mikołaj Wild.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Obecny na uroczystości wbicia pierwszej symbolicznej łopaty premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że radomski port lotniczy będzie lotniskiem zapasowym dla Lotniska Chopina na Okęciu i dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Dzisiaj jest bardzo ważny dzień. Nie waham się użyć tego słowa: historyczny. Dzisiaj przełamujemy pewną klątwę, która została rzucona na miasto Radom przez komunistów w 1976 roku, słynnym 76 roku, kiedy Radom, Ursus, Płock rozpoczęły, czy kontynuowały naszą drogę do wolności, której kolejnym przystankiem była Solidarność - powiedział premier.

Pierwszy etap budowy, kiedy lotnisko ma obsługiwać 3 mln pasażerów, zakończy się w końcu 2020 roku.

- To, co dzisiaj tutaj symbolicznie zaczynamy, tę inwestycję, którą inaugurujemy, jest kluczowym krokiem; tworzymy pierwsze kroki w kierunku rozbudowy lotniska do wielkości 3 milionów odprawianych rocznie pasażerów w pierwszej fazie. Ale ta pierwsza faza, do której przystępujemy, nie będzie trwała długo. Będziemy starali się ją ukończyć w terminie, w bardzo krótkim czasie - zapewnił M. Morawiecki.

W uroczystości wzięli udział m.in. Adam Bielan - wicemarszałek Senatu RP, Marek Suski - szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Mikołaj Wild - wiceminister infrastruktury, Wojciech Skurkiewicz - wiceminister obrony, a także przedstawiciele lokalnych władz i Solidarności, żołnierze oraz gospodarz inwestycji Mariusz Szpikowski, prezes PPL "Porty Lotnicze".

- Tu na razie jest ściernisko, ale niedługo będzie wielkie międzynarodowe lotnisko. Potencjalnie drugie największe lotnisko w Polsce. Jest to historyczna chwila, porównywalna z doprowadzeniem do Radomia kolei żelaznej w XIX wieku. Przypomnę, że podobne lotnisko w Katowicach tworzy dodatkowo 40 tys. miejsc pracy na Śląsku. Liczymy na porównywalne korzyści dla ziemi radomskiej - podkreślił Adam Bielan.

Zdzisław Maszkiewicz, szef radomskiej Solidarności, nie krył wzruszenia: - To wielka radość dla związku i wszystkich, którzy walczyli o wolność. Minister Suski powiedział, że tutaj kończy się wyrok na Radom. Jesteśmy na nowej ziemi. Stąd polecimy wszędzie. Te 2,5 km pasa startowego pozwoli nam nadrobić ten stracony czas - powiedział.