W Radomiu była Arktyczna Noc Muzealna

Marta Deka Marta Deka

publikacja 19.05.2019 03:00

Tłumy radomian odwiedziły Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Były opowieści podróżników, warsztaty, konkursy.

Warsztaty dla dzieci poprowadzili członkiowie projektu Festiwal Zorzy Polarnej. Warsztaty dla dzieci poprowadzili członkiowie projektu Festiwal Zorzy Polarnej.
Marta Deka /Foto Gość

Tegoroczna Noc Muzeów w placówce odbyła się pod hasłem: "Arktyczna Noc Muzealna" - Wybraliśmy taki tytuł, ponieważ główną wystawą, którą obecnie pokazujemy, jest "Arktyka i Antarktyka" - tłumaczy Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Oświatowego.

Do tytułu imprezy nawiązywały prelekcje i warsztaty, które poprowadzili członkowie projektu Festiwal Zorzy Polarnej. Dariusz Schmidt i Emilia Heljasińska-Schmidt opowiadali o Laponii, przede wszystkim o kulturze i dziedzictwie narodowym Saamów. Prezentacja przeplatana była warsztatami dla dzieci, podczas których robiły one torebki na prezenty w kształcie głowy renifera, zorzę polarną z piasku i malowały renifery wykonane z masy solnej.

- Jesteśmy z Płocka. Festiwal Zorzy Polarnej to jest projekt edukacyjno-artystyczny, który prowadzimy już prawie 10 lat pod patronatem wszystkich ambasad nordyckich, które są w Polsce. Ten pomysł pączkował w trakcie naszych podróży do Laponii, które zaczęliśmy około 15 lat temu. Tam zafascynowaliśmy się nie tylko przyrodą, ale przede wszystkim kulturą Saamów, czyli rdzennych mieszkańców Laponii. Na wystawie "Arktyka i Antarktyka", którą w radomskim muzeum można oglądać od początku kwietnia, jest wiele eksponatów i artefaktów kultury Saamów, które pochodzą z naszych prywatnych zbiorów - mówi D. Schmidt.

O swoich podróżach opowiadał też Dariusz Kucharski. Było spotkanie z Wojciechem Stanem, Anną Puchalską i Sławomirem Wójcikiem. Pokaz mody przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, a o wynalazkach XIX i XX wieku opowiadali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zapraszało do obserwacji nieba, a Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Teofila Rewolińskiego w Radomiu - do wyceny i ekspertyzy numizmatów. Na muzealnym dziedzińcu wystąpił zespół Lustro.

Stowarzyszenie "Drużyna Grodu Piotrówka" przy kamienicy Starościńskiej zaprosiło do podróży w czasy wczesnego średniowiecza.