Opoczno. Procesja pełna folkloru i tradycji

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.06.2019 21:25

Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przewodniczył bp Adam Odzimek.

Stroje ludowe regionu opoczyńskiego sprawiają, że to jedna z najbardziej barwnych procesji Bożego Ciała w diecezji radomskiej i w całym kraju. Stroje ludowe regionu opoczyńskiego sprawiają, że to jedna z najbardziej barwnych procesji Bożego Ciała w diecezji radomskiej i w całym kraju.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana w kolegiacie św. Bartłomieja. Stamtąd wyruszyła procesja, która przeszła ulicami miasta do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na zakończenie za udział i modlitwę dziękował bp Adam Odzimek. - Moi kochani bracia i siostry! Pragnę was serdecznie pozdrowić i podziękować. Dziękuję za tak piękny udział wszystkich, których wymienił ks. Jan Serszyński, dziekan opoczyński. Pragnę też podziewać wszystkim duszpasterzom. Pragnę podziękować każdemu z was. Kończy się procesja. Trzeba z tej radości wyznania wiary wrócić do codzienności. I tutaj proszę, abyście przyjęli jeszcze te słowa. Nawiązują one do czasu sprzed 40 lat, gdy Jan Paweł II był w ojczyźnie. Dał jej wtedy słowa niezwykłe, które są dla nas programem życia: "Człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, kim jest, dokąd podąża". Człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa, o tym mówiła ta procesja. Panie Jezu, zapraszamy Cię do naszego życia, do budowania życia z innymi. Natomiast w Krakowie Ojciec Święty skierował apel, który jest ważny także dzisiaj: "Bądźcie mocni w wierze! Trwajcie w wierze!". Niech te słowa pozwalają na to, byśmy wrócili do domu umocnieni w wierze i mocni wiarą.