Radom. Wyruszyła pielgrzymka trzeźwościowa do Niepokalanowa

Marta Deka Marta Deka

publikacja 25.06.2019 15:03

Ponad 100 osób uczestniczy w XXX Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce w Intencji Trzeźwości. Pątnikom towarzyszy hasło: "Młodzi, trzeźwi, wolni".

Pątnicy do Niepokalanowa dotrą 30 czerwca. Pątnicy do Niepokalanowa dotrą 30 czerwca.
Marta Deka /Foto Gość

Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki w radomskiej katedrze przewodniczył ks. Mirosław Kszczot, długoletni dyrektor pielgrzymki do Niepokalanowa. - Stajemy z poczuciem wdzięczności za ten niezwykły dar pielgrzymowania przez 30 lat. Dziękujemy za ten czas Panu Bogu i tym, którzy w tym okresie tworzyli naszą pielgrzymkową rodzinę - mówił.

W homilii ks. Marek Dziewiecki zachęcał, żebyśmy popatrzyli w sposób trzeźwy na to, kim jesteśmy, bo od tego bardzo wiele zależy. - Jeżeli ktoś z nas, ludzi, patrzy na siebie i na innych w sposób nietrzeźwy, to będzie katastrofa, będą i uzależnienia, i dramaty, i rozczarowania, grzechy i krzywdy. Nietrzeźwe sposoby patrzenia są skrajne, nieprawdziwe - mówił.

Ksiądz Dziewiecki wyjaśnił, że pierwsza skrajność to jest niedocenianie siebie i innych ludzi w człowieczeństwie, którym nas Bóg obdarzył; kierowanie się wyłącznie instynktami. Drugą skrajnością jest przecenianie innych i siebie, stawianie siebie w miejscu Boga. Jak zaznaczył, obie skrajności są obecnie bardzo modne.

- Trzeźwe myślenie o sobie, o innych ludziach, o relacjach międzyludzkich, o sposobie życia jest możliwe tylko wtedy, kiedy wiem, że jestem tylko człowiekiem. Człowiekiem, czyli kimś podobnym do Boga; kimś, kto nie jest Bogiem, jest kimś omylnym, zranionym grzechem pierworodnym i kolejnymi grzechami kolejnych pokoleń i własną słabością. I że muszę się nawracać, czuwać, pielgrzymować, pracować nad charakterem - zaznaczył ks. Dziewiecki.

Pątnikom błogosławieństwa na drogę udzielił bp Adam Odzimek. Wspomniał, że pielgrzymkę 30 lat temu wraz z nim zainicjowali ks. Piotr Jaśkiewicz i ks. Marek Dziewiecki. - Czas pielgrzymki jest czasem szczególnym. Mamy swoje intencje, swoje modlitwy. Życzę wam, abyście byli wspólnotą - bardzo piękną, wspomagającą się i żywą. Życzę, aby to był czas pięknych więzi, modlitwy i umocnienia - powiedział bp Adam.

Do Niepokalanowa pątnicy dotrą 30 czerwca. Będą mieli do pokonania 120 km.

- Przyświeca nam hasło "Młodzi, trzeźwi, wolni". Jest ono wyrazem naszej duchowej troski o młode pokolenie, które jest zagrożone różnymi używkami czy też różnymi zniewoleniami, nałogami. Chcemy modlić się w ich intencji i wypraszać im łaskę trzeźwości i ochrony przed zagrożeniami - wyjaśnia ks. Krzysztof Bochniak, który został nowym dyrektorem pielgrzymki.

Liderem pielgrzymki trzeźwościowej jest Kazik Nawrot. Do Niepokalanowa szedł już ponad 20 razy. - Pielgrzymujemy w intencji trzeźwości narodu. Jestem w Domowym Kościele, od 1993 roku jestem też w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Postanowiłem sobie, że będę pielgrzymował w intencji trzeźwości i modlił się. Na pielgrzymce jest modlitwa, ale jest też dużo zabawy i radości - mówi.