Koronka i litania w intencji kapłanów oraz transmisja w sieci

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.06.2019 19:25

W kaplicy radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego modlono się w intencji księży. Modlitwa była transmitowana na żywo na fanpage'u Młodzi Radom.

Modlitwa odbyła się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Modlitwa odbyła się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Inicjatorką akcji 1000 Koronek za kapłanów jest Otylia Sałek z Rady Młodzieżowej Diecezji Radomskiej i fundacji Młodzi Radom. - Patrząc na to wszystko, widzę, że to był naprawdę Boży impuls. Najpierw przyszła mi myśl, by zorganizować wspólną modlitwę za wszystkich kapłanów. Chodziło tu także o to, by wszyscy księża mieli świadomość, że my świeccy modlimy się za nich. Poza tym nie jest nam obojętne, czy księża, których znamy, będą nimi za 5 czy 7 lat, i jakimi będą kapłanami. Przypomniałam sobie także naszą akcję przed Światowymi Dniami Młodzieży, gdy znaleźliśmy osoby, które przez 500 dni odmówiły tyleż Koronek do Bożego Miłosierdzia. Teraz ta liczba została podwojona, ale sama modlitwa miała być odmówiona w jednym czasie - mówi Otylia.

W kaplicy było jedynie kilka osób, a Najświętszy Sakrament wystawił ks. Michał Michnicki, wikariusz parafii św. Jadwigi (to na jej terenie jest siedziba DA). Ale transmisja na żywo pokazywała na ekranie smartfona, że w akcji biorą udział inni.

- Co więcej, gdy zaproszenie pojawiło się na naszym fanpage'u, jako pierwszy odezwał się ksiądz pochodzący z naszej diecezji, który pracuje jako misjonarz na Madagaskarze. Odezwał się pan ze Sztokholmu oraz wielu ludzi z różnych miejsc Polski, na przykład z Lublina czy Bielska-Białej. Pisali także nasi diecezjanie spoza Radomia, którzy zapewniali, że będą się modlić z nami. Stąd wiedziałam, że w kaplicy nie będzie wielu osób, ale wielu będzie się z nami łączyło. A gdy przypomniałam sobie, że w uroczystość Serca Pana Jezusa przypada Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, który w 1995 roku ustanowił św. Jan Paweł II, zrozumiałam, że nasza akcja to jakiś owoc Bożego impulsu - wyjaśnia O. Sałek.

W modlitwie w kaplicy wzięli udział państwo Katarzyna i Tomasz Gęsiakowie, którzy przyjechali z centrum Radomia z córeczką Weroniką. Są parafianami w katedrze. - O tym spotkaniu dowiedziałam się od koleżanki z liceum. Pomyślałam, że na gruncie ostatnich wydarzeń związanych z Kościołem i aktywności ruchów antykościelnych nasza obecność jest konieczna. Mąż zgodził się natychmiast i jesteśmy - mówi pani Katarzyna. - A trzeba przypominać, bo często o tym nie pamiętamy, że na terenie Polski odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele czy kaplicy daje okazję do otrzymania odpustu cząstkowego. Natomiast Koronka i Msza św. to okazja do otrzymania odpustu całkowitego, oczywiście pod zwykłymi warunkami - dodaje pan Tomasz.

Po modlitwie Koronką, którą poprowadziła pani Małgorzata, katechetka, obecni odmówili Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a ks. Michał udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.