Podróż po twórczości Moniuszki w radomskim skansenie

Marta Deka Marta Deka

publikacja 30.06.2019 21:23

W Muzeum Wsi Radomskiej odbył się pierwszy koncert z cyklu "3xMoniuszko". Było klasycznie, folkowo i jazzowo.

Podczas koncertu zespołu VIKLINOVA w twórczość Moniuszki wprowadziła widzów Radomska Grupa Opowiadaczy. Podczas koncertu zespołu VIKLINOVA w twórczość Moniuszki wprowadziła widzów Radomska Grupa Opowiadaczy.
Marta Deka /Foto Gość

W amfiteatrze skansenu z repertuarem klasycznym wystąpili pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik wraz ze studentami i absolwentami Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a z jazzowym - "Włodek Pawlik Trio".

Przed dworem z Brzeziec utwory Moniuszki w aranżacjach folkowych zagrał zespół VIKLINOVA. W czasie ich występu twórczość wybitnego kompozytora, epokę, w której tworzył, i jego postać przybliżali członkowie Radomskiej Grupy Opowiadaczy.  

Na terenie muzeum odbyły się warsztaty plastyczne i wyrabiania prostych instrumentów muzycznych, m.in. piszczałek i grzechotek.

Organizując cykl koncertów, skansen postanowił uczcić 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki. - Jak wiemy, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszki i stąd nasz pomysł na cykl koncertów, który nazwaliśmy "3xMoniuszko". Ten wybitny kompozytor przede wszystkim czerpał z prostej muzyki, muzyki ludu. Uznaliśmy, że jest to nasz obowiązek, żeby w taką rocznicę coś od siebie dać i coś w skansenie zaprezentować. Zależy nam też na przyciągnięciu trochę innych odbiorców do muzeum, dlatego po raz pierwszy prezentujemy u nas taką właśnie muzykę - tłumaczy Anna Ziółek z MWR.

Radomski skansen zaprasza jeszcze na dwa koncerty organowe pt. "Moniuszko na sakralnie", które  odbędą się w zabytkowym kościele z Wolanowa 18 sierpnia i 15 września. Początek o godz. 17. Wystąpi organmistrz Emanuel Bączkowski. Podczas pierwszego koncertu towarzyszyć mu będzie Mateusz Zajdel, jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia.