Pielgrzymka radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasie

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 02.07.2019 23:53

Mogli bliżej przyjrzeć się ludziom naszej wielkiej kultury, którzy pomagali odkrywać innym narodowe wartości.

Pielgrzymi z kapelanem ks. Poniewieskim przed dworkiem, w którym urodził się Henryk Sienkiewicz. Pielgrzymi z kapelanem ks. Poniewieskim przed dworkiem, w którym urodził się Henryk Sienkiewicz.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

To była już 6. pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu. Jej bogato zaplanowany dwudniowy program był autorstwa ks. prał. Edwarda Poniewieskiego, kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej, kapelana KIK. - Kiedyś trafiłem do miejsc, które teraz odwiedzamy, i uznałem, że warto, żeby te miejsca trafiły też do pamięci ludzi, którzy są mi bliscy. Organizowane przez nas wyjazdy z Klubem Inteligencji Katolickiej próbują godzić trzy wątki - religijny, narodowy i kulturowy. Dlatego sięgamy do miejsc, które wpisane są w naszą kulturę, i do ludzi, którzy ją tworzyli, upamiętniali - mówi ks. Poniewierski.

Na swojej trasie pielgrzymi zatrzymali się w Kocku, przy pomniku gen. Franciszka Kleeberga, gdzie jest też pochowana część jego żołnierzy. W Radzyniu Podlaskim oglądali pałac Potockich, w Romanowie zwiedzali pałacyk Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w Jabłecznej podziwiali prawosławny monastyr. W Kostomłotach, gdzie znajduje się niewielka cerkiew i jedyna na świecie parafia neounicka z zachowanym wschodnim obrządkiem, słuchali o trudnej historii tego miejsca. Ostatnim punktem pierwszego dnia pielgrzymki było sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. - Wystawa w tym miejscu pozwoliła zapoznać się z męczennikami podlaskimi unickimi i odkryć pewien mało znany kawałek historii dawnej Rzeczypospolitej, takiej wielokulturowej i cierpiącej głównie ze strony rosyjskiego zaborcy - podkreśla ks. Poniewierski.

Podczas niedzielnej Eucharystii pielgrzymi modlili się w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia - Matki Jedności w Kodniu, jednym z największych sanktuariów we wschodniej ścianie obecnej Rzeczypospolitej.

Później w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza, zapoznawali się twórczością naszego noblisty, którego wielka miłość do ojczyzny wciąż promieniuje na kolejne pokolenia.

- Trasa pielgrzymki jest wyjątkowa i bogata w treści i przeżycia duchowe. Odwiedzane miejsca ułożyły się bardzo logicznie, pokazując wymiar patriotyczny i religijny naszego pielgrzymowania. Dodam, że temat jedności w Kościele na płaszczyźnie ekumenicznej, na płaszczyźnie między wyznaniami chrześcijańskimi, był wielokrotnie podnoszony podczas spotkań w naszym klubie. Myślę, że ten wyjazd jest bardzo udany - podsumowuje Jan Rejczak, prezes radomskiego KIK.

Spotkania w KIK po wakacyjnej przerwie rozpoczną się Mszą św. o 18.00 w katedrze w pierwszą środę września. Członkowie i sympatycy klubu spotykają się w środy o 18.15 w domu parafialnym radomskiej katedry przy ul. Sienkiewicza 13 (wejście od podwórka) od strony ul. Mickiewicza. Wstęp wolny.