Radom na artystycznej fotografii

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 04.07.2019 17:28

Pokazują swoje miasto tak, jak go widzą.

Otwarcie wystawy. Z prawej Leszek Jastrzębiowski. Otwarcie wystawy. Z prawej Leszek Jastrzębiowski.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego w Radomiu pojawiła się kolejna wystawa zbiorowa członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego „Portret miasta – edycja I”. Wystawa zawiera zbiór fotografii Radomia. Fotograficy pokazują Radom tak, jak go widzą.

– Wakacje to czas, kiedy najwięcej fotografujemy. Dlatego wydaje mi się, że trzeba było zorganizować te dwie wystawy w czasie wakacji – lipcową i sierpniową. Pokazujemy nasze widzenie Radomia, to, co nam się w tym mieście najbardziej podoba. W sierpniu wystawa pokaże Radom bardziej przewrotnie. Ta lipcowa wystawa to typowe widokówki tych miejsc miasta, które są widoczne najczęściej, czyli ulica Żeromskiego z przyległościami. Czy łatwo się fotografuje miejsca, którymi chodzi się od lat? Chyba trudniej, bo wszystko wydaje się oczywiste, a poza tym niewiele się widzi ciekawego, godnego zanotowania, w miejscu gdzie się zawsze przebywa. Ale to chyba właśnie my jesteśmy najbardziej zobowiązani do tego, żeby to miasto fotografować – mówi Leszek Jastrzębiowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Autorzy fotografii to: Zenon Fiuk, Stanisław Gąsior, Wanda Rotkiewicz, Monika Kowalczewska, Jerzy Kutkowski, Andrzej Popielarski, Ewa Rozińska, Justyna Wolanin i Stanisław Wolanin.

Warto wybrać się w czasie wakacji do biblioteki i przyjrzeć się fotografiom zawieszonym na I piętrze, na korytarzu, gdzie mieści się Mała Galeria RTF.

Radomskie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1961 roku. Jest kontynuatorem tradycji stowarzyszeń twórczych sztuki fotografii w Radomiu. Jego początki sięgają działającego przed II wojną światową Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Członkowie RTF spotykają się w każdy wtorek od 18.00 do 20.00. W programie spotkań są: forum dyskusyjne nad pracami fotograficznymi, Mała Galeria RTF, organizacja imprez fotograficznych takich jak plenery, konkursy i wystawy. Radomskie Towarzystwo Fotograficzne jest stowarzyszeniem otwartym, do którego mogą należeć wszyscy – profesjonaliści, amatorzy oraz sympatycy fotografii.