Uroczystości w bazylice mniejszej w Skarżysku-Kamiennej

ks. Stanisław Piekielnik

publikacja 04.07.2019 22:28

Sanktuarium obchodziło 14. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Henryk Tomasik.
ks. Stanisław Piekielnik

Dzisiaj potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w intencji Kościoła, kapłanów, małżeństw i rodzin, młodzieży, w intencji powołań oraz za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą - wzywał bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. w sanktuarium ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej.

W homilii bp Tomasik przypomniał historyczne wydarzenie sprzed 14 lat, jakim było przyozdobienie koronami papieskimi kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. - 2 lipca sprzed 14 lat: 350 księży, 28 biskupów i tysiące wiernych uczestniczyło w przepięknej uroczystości koronacji tego obrazu, który przypomina nam Matkę Bożą - Matkę Miłosierdzia. Podczas homilii abp Józef Michalik przypominał nam: "Droga maryjna to droga bezpieczna dla zachowania wiary" i zwrócił uwagę: "Nie pytajmy, co Matka Boża ma dla nas uczynić, ale co my powinniśmy dla Niej uczynić jako rodzina i naród" - cytował bp Henryk.

Ordynariusz radomski wezwał również do modlitwy i ofiary. Nawiązując do ewangelicznego opisu wesela w Kanie Galilejskiej oraz stągwi z dobrymi uczynkami, które podczas koronacji złożyli u stóp Pani Ostrobramskiej mieszkańcy Skarżyska, biskup wskazał 6 szczególnych intencji, które w dzisiejszych czasach wymagają przemodlenia i ofiary. - Podczas uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej przed 14 laty w procesji z darami przyniesiono stągwie. Były one wypełnione tysiącami dowodów dobrych czynów, które podjęli skarżyszczanie przed tą uroczystością. Dzisiaj także potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w wielu intencjach. Pierwsza to wielka modlitwa w intencji całego Kościoła, kiedy Kościół jest atakowany za błędy ludzi Kościoła; modlitwa i ofiara, aby Kościół był znakiem działania Chrystusa i aby dobrze spełnił swoją misję. Druga to modlitwa i ofiara za kapłanów; potrzebni są nam dobrzy, święci i ofiarni kapłani. Dzisiaj dziękujemy Bogu za tych wiernych świeckich, którzy podejmują trud współpracy ze swoimi duszpasterzami - mówił biskup.

Kolejne stągwie wymieniane przez ordynariusza powinny być wypełnione modlitwą i ofiarą za małżeństwa, rodziny, modlitwą w intencji naszej młodzieży, w intencji powołań kapłańskich, misyjnych, zakonnych, a ta szósta - modlitwą i ofiarą za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą.