Pilotażowa Oaza Wędrowna już w Starachowicach

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 07.07.2019 01:16

Wyruszyli ze Świętego Krzyża, a w czwartek dotrą do Skarżyska-Kamiennej.

Ksiądz Krzysztof Bochniak (stoi szósty od lewej) z uczestnikami Wędrującej Oazy. Ksiądz Krzysztof Bochniak (stoi szósty od lewej) z uczestnikami Wędrującej Oazy.
Anna Karbownik

Pomysłodawcą, organizatorem i moderatorem pierwszej Oazy Wędrownej w naszej diecezji jest ks. Krzysztof Bochniak, który idzie z młodzieżą formującą się w Ruchu Światło–Życie i odbywającą rekolekcje II stopnia Oazy Nowego Życia.

– To młodzież z całej diecezji. Jest 19 uczestników z 13 parafii. Wyruszyliśmy 28 czerwca ze Świętego Krzyża. To był dzień zerowy. Tam rozpoczęliśmy rekolekcje. Za nami już Chybice, Pawłów, Kałków, Styków, teraz są Starachowice. Przed nami Marcinków i Skarżysko-Kamienna, gdzie 11 lipca zakończymy wędrówkę w sanktuarium ostrobramskim – mówi ks. Krzysztof.

Oazowicze w wyznaczonych miejscach mają jeden nocleg, czasem trzy. Tak, żeby nie zaburzyć oazowego systemu rekolekcyjnego. – W ramach wędrówki od noclegu do noclegu organizujemy sobie wyprawy otwartych oczu, czyli indywidualny czas spotkania z Bogiem: codzienna modlitwa, przeżywanie spotkania ze słowem Bożym. Modlimy się na różańcu, odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, nawiedzamy sanktuaria, które mijamy po drodze, i kaplice, gdzie jest Najświętszy Sakrament – wyjaśnia ksiądz.

Sam exodus, czyli najważniejszy punkt tych rekolekcji upamiętniający wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej oraz w sposób symboliczny nasze wyjście z niewoli grzechu, uczestnicy tej oazy przeżyją w nocy. – Będziemy przechodzić ze Starachowic do Marcinkowa, przeżywając całą Paschę według podręcznika Oazy Nowego Życia, tak jak to przeżywali Żydzi, którzy wychodzili z Egiptu do Ziemi Obiecanej – opowiada ks. Krzysztof.

Młodzieży oprócz niego towarzyszą w wędrówce: diakon Paweł Łęcki, kleryk Jan Klimek, moderatorka Weronika Filipowska oraz animatorki Karolina Wakuła i Anna Karbownik.