Wysokie Koło. Msza św. z nałożeniem szkaplerza

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 09.07.2019 23:11

Bractwo Szkaplerza Świętego istniało tu już w XVII wieku.

Formą szkaplerza, przystosowanego do noszenia przez osoby świeckie, są dwa dowolnej wielkości prostokątne wycinki sukna połączone dwiema tasiemkami. Formą szkaplerza, przystosowanego do noszenia przez osoby świeckie, są dwa dowolnej wielkości prostokątne wycinki sukna połączone dwiema tasiemkami.
kp

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - Matki Bożej Szkaplerznej - we wtorek 16 lipca, w sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, będzie można podczas Mszy św. o 17.00 przyjąć szkaplerz.

- Na tę Mszę św. zapraszamy także tych, którzy noszą szkaplerz, i tych, którzy są wpisani do Księgi Bractwa Szkaplerza w Wysokim Kole. Będziemy się modlili w waszej intencji - zaprasza ks. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium.

W Wysokim Kole Bractwo Szkaplerza Świętego istniało od XVII w. Ks. Leon Figarski, który był proboszczem w latach 1933-1951, wystarał się ponownie, by proboszcz wysokolski mógł przyjmować do tego bractwa i nakładać szkaplerz święty.

Kto przyjmuje Szkaplerz św., wyrzeka się złego ducha, odnawia przyrzeczenia Chrztu św. i oddaje się Maryi jako Jej dziecko. Szkaplerz oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót, szczególnie cnoty czystości i pokory. „Niech wszyscy noszący Szkaplerz św., który jest pamiątką otrzymaną od Matki Bożej, widzą w nim oznakę poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Dziewicy” (św. Jan Paweł II). Szkaplerz oznacza przymierze przyjaźni z Maryją, w którym Ona zobowiązuje się dopomóc nam do zbawienia i uświęcenia, a my zobowiązujemy się do Jej naśladowania, służenia Jej i rozszerzania Jej czci. Szkaplerz oznacza habit Zakonu poświęconego służbie i czci Matki Bożej. Przyjmując Szkaplerz, pragniemy odtąd żyć tym samym duchem Karmelu, pełnić tę samą misję i żyć w zjednoczeniu z Maryją, dla Maryi, przez Maryję i w Maryi.

(karmel.pl)