Duszpasterstwo Rodzin wędrowało śladami św. Brygidy Szwedzkiej

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 10.07.2019 20:29

Relikwie tej świętej znajdują się w protestanckiej katedrze pw. św. Eryka w Uppsali, największej budowli sakralnej Skandynawii.

Pielgrzymi przed katedrą w Uppsali. Z prawej ks. Sławomir Adamczyk. Pielgrzymi przed katedrą w Uppsali. Z prawej ks. Sławomir Adamczyk.
Archiwum ks. Sławomira Adamczyka

Duszpasterstwo Rodzin zorganizowało siedmiodniową pielgrzymkę do Szwecji. Jej uczestnicy podążali śladami św. Brygidy Szwedzkiej, zwiedzając przy okazji ciekawe miasta i miejsca. Opiekunem grupy był ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej, a w duchowej posłudze wspierali go księża: Zbigniew Wypchło, Zdzisław Bochniak i Stanisław Stańczyk.

Pielgrzymi wyruszyli z Radomia po Mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy. W Gdyni przesiedli się na prom i następnego dnia rano wyszli na ląd w Szwecji w Karlskoronie.

- Podziwiając piękne widoki i krajobraz Szwecji, jakże inny od naszego, dotarliśmy do Vadsteny, miejsca, w którym urodziła się św. Brygida. Zwiedziliśmy miasto i przyklasztorny kościół ewangelicko-luterański, który swoje powstanie i kształt architektoniczny zawdzięcza właśnie św. Brygidzie - mówi Małgorzata Górka, doradca życia rodzinnego, uczestniczka pielgrzymki.

Drugiego dnia pielgrzymki jej uczestnicy zwiedzali Sztokholm i podziwiali Pałac Królewski, protestancką katedrę pw. św. Mikołaja - zwaną Strokyrkan, Stare Miasto na wyspie Gamla Stan oraz katolicką katedrę pw. św. Eryka, w której 8 czerwca 1989 r. gościł Jan Paweł II.

- Szczególnie zainteresował nas Ratusz z Salą Białą i Błękitną, gdzie odbywają się uroczystości odbierania nagrody Nobla. W Ratuszu mają miejsce również bankiety wieńczące przyznanie tych nagród oraz słynne schody, którymi 10 grudnia schodzą laureaci - opowiada pani Małgorzata.

Następnym miastem, które odwiedzili, było Orebro ze średniowiecznym zamkiem i warownią.

Trzeci dzień pielgrzymowania to pobyt w Uppsali, starym mieście uniwersyteckim, mocno związanym ze św. Brygidą. Tu w protestanckiej katedrze pw. św. Eryka, największej budowli Skandynawii, znajdują się relikwie tej świętej i jest pochowana Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony.

Św. Brygida żyła w latach 1303-1373. Szwecja uważa ją za swoją patronkę. Należy do najwybitniejszych postaci Kościoła, świętych i mistyczek swoich czasów. Papież Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił św. Brygidę patronką Europy wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Teresą Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein).

Kolejne miasta, które znalazły się na pątniczym szlaku, to Göteborg, Helsingborg w Danii i Kopenhaga oraz Lund w Szwecji. - Ostatnim punktem pielgrzymki był przejazd do Ystad, skąd promem dotarliśmy do Świnoujścia. W drodze do Radomia zatrzymaliśmy się w Licheniu, aby pomodlić się podczas Mszy św. Szwecja jest krajem niezwykłym i pełnym kontrastów, to piękne miasta, których odkrywanie było dla pielgrzymów wspaniałą przygodą - podsumowuje M. Górka.