Rodzinny piknik w Miedznej Murowanej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 30.07.2019 21:15

Spotkanie, w którym wzięło udział ponad 3 tys. osób, odbyło się nad zalewem w nowo otwartym po gruntownej renowacji Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Poseł Robert Telus wręczył Jarosławowi Kaczyńskiemu wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów. Poseł Robert Telus wręczył Jarosławowi Kaczyńskiemu wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów.
Archiwum Roberta Telusa

Gospodarzem spotkania był poseł Robert Telus, a gościem, na którego czekano najbardziej, był Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Na uczestników czekało wiele atrakcji. Dla najmłodszych przygotowane zostały m.in. różne gry i zabawy. Obecni mogli się pożywić pysznymi kiełbaskami, lodami oraz potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich z powiatu opoczyńskiego. Publiczność mogła podziwiać występy artystyczne w wykonaniu zespołów muzycznych i śpiewaczych.

Prezes Kaczyński w przemówieniu podkreślał, że władza może uczynić najwięcej, jeżeli współpracuje i rozmawia ze społeczeństwem. Zdaniem R. Telusa, fundamenty takie jak rodzina, odpowiedzialność za przyszłość Polski, są naprawdę ważne. One muszą się wzmocnić, ale "cieszy to, że są już wybudowane fundamenty prawdziwej polskiej demokracji".

Podczas spotkania prezes PiS otrzymał ceramiczny wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej, nazywany również obrazem Matki Pocieszenia. Znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. Namalował go nieznany włoski artysta w XVI wieku. W 1580 r. ofiarował go Trybunałowi Koronnemu, powołanemu w Piotrkowie, król Stefan Batory. Obraz początkowo umieszczono w kościele farnym. Po 1792 r. znajdował się w archiwum trybunału w ratuszu. W 1829 r., staraniem księży pijarów, został przeniesiony do kościoła św. Franciszka Ksawerego, a ta świątynia stała się z czasem sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej i jest uznawana powszechnie jako miejsce modlitwy za sprawujących władzę. W maju 2006 r. papież Benedykt XVI w czasie Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie ukoronował obraz Matki Bożej Trybunalskiej. Korony wizerunku w 2004 r. poświęcił papież Jan Paweł II. 2 marca 2007 r., dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Matka Boża Trybunalska została ogłoszona patronką polskich parlamentarzystów.