Historyczne wystawy w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.08.2019 10:50

Ekspozycję "Jagiellonowie w Radomiu", która otwiera cykl prezentacji historycznych, można oglądać na placu Corazziego przed Urzędem Miasta.

Na 16 planszach prezentowane są wydarzenia i postaci, które w Radomiu decydowały o losach państwa. Na 16 planszach prezentowane są wydarzenia i postaci, które w Radomiu decydowały o losach państwa.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wydarzenia i postaci, które w Radomiu decydowały o losach państwa, są zaprezentowane na 16 planszach. Mimo że czasy Jagiellonów otwiera Jadwiga Andegaweńska (św. Jadwigi), to ekspozycja ukazuje szersze tło historyczne, pokazując początki Radomia. Wracają znaleziska z Piotrówki i osada nad Mleczną, która istniała już w VIII w. Przypomniana jest również, pochodząca z około 1400 roku, drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem, która stała w nieistniejącej już dziś Bramie Krakowskiej.

Kolejna ekspozycja  pojawi się na placu pod koniec sierpnia. Będzie to wystawa "Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji 1939-1945", przygotowana specjalnie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oficjalnie zostanie otwarta 1 września, a opowie o często tragicznych losach mieszkańców Radomia zarówno podczas kampanii wrześniowej, jak i później na Kresach Wschodnich oraz podczas okupacji. Wystawa zaprezentuje także losy samego miasta jako stolicy dystryktu, ważnego ośrodka przemysłowego i miejsca rozbudowy aparatu hitlerowskiego terroru.

W połowie października na plac przed Urzędem Miejskim wróci wystawa "Radomianie dla  Niepodległej", przygotowana rok temu na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ekspozycja opowiada o walce radomian o niepodległość, od I wojny światowej, poprzez Republikę Radomską, aż do 1939 roku. Wszystkie trzy wystawy są bogato udokumentowane trudno dostępnymi zdjęciami i rycinami.