Radomska pielgrzymka weszła na Jasną Górę

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.08.2019 10:35

W tym roku w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej wzięło udział ponad 6 tys. pątników. To mniej więcej tyle, co rok temu.

"Udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach". "Udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach".
Marta Deka /Foto Gość

Szli w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, opoczyńskiej, skarżyskiej i starachowickiej.

- Cóż powiedzieć. Cały rok czekam na pielgrzymkę. Urzeka mnie atmosfera tych dni - mówi Emilia Słomka, polonistka z Wierzbicy. - Ja natomiast nie wyobrażam sobie sierpnia i mojego urlopu bez pielgrzymowania - dodaje Waldemar Kosela, także pątnik z Wierzbicy, funkcjonariusz Służby Więziennej.

Oboje są pod wrażeniem nabożeństwa pokutnego na Przeprośnej Górce. - To było coś nowego na pielgrzymim szlaku. Ono wprowadziło jakiś duchowy spokój. Warto, by wpisało się na stałe w program pielgrzymki - zaznaczają pątnicy z Wierzbicy.

"W mocy Bożego Ducha" - to hasło przyświecało modlitwom i rozważaniom na pielgrzymim szlaku. W tym roku na Jasną Górę dotarło ponad 6 tys. pieszych pielgrzymów, a obok nich trudna do policzenia liczba tych, którzy dojechali na ostatni dzień pielgrzymowania. Jak informuje ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki, z pątnikami szło 108 księży, 17 sióstr zakonnych, 5 braci zakonnych, 46 alumnów, 16 lekarzy, 105 pielęgniarek, 14 ratowników medycznych i wielka liczba porządkowych, kwatermistrzów i osób kierujących ruchem.

Kolejny raz pielgrzymka miała charakter międzynarodowy. W kolumnach pielgrzymki diecezji radomskiej szli pątnicy z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Holandii, USA i Brazylii. Na ostatni etap do pieszych pielgrzymów dołączyli uczestnicy pielgrzymki biegowej i kilka grup rowerowych.

Z jasnogórskiego szczytu pątników witali bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński. Wieczorem pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. na wałach jasnogórskich. Celebrze przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski, a koncelebrowali biskupi Tomasik i Turzyński oraz bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, i bp Jan Piotrowski z Kielc, który wygłosił homilię.

Okolicznościowy list do pielgrzymów wystosował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go minister Marek Suski. "Wszystkim uczestnikom pragnę przekazać serdecznie pozdrowienie. Udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach" - napisał M. Morawiecki.