Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 01.09.2019 20:35

Obecni na Eucharystii modlili się za pomordowanych i poległych; za tych, którzy w obronie ojczyzny nie zawahali się poświęcić swego życia.

Podczas Eucharystii w światyni obecne były poczty sztandarowe. Podczas Eucharystii w światyni obecne były poczty sztandarowe.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W sobotę 31 sierpnia odbyło się widowisko plenerowe z premierowym pokazem filmu "Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji".

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się 1 września Mszą św. w kościele garnizonowym. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. ppłk Kryspin Rak. - Gromadzimy się, aby wspólną modlitwą otoczyć wszystkie ofiary tej wojny: pomordowanych, poległych, tych, którzy w obronie ojczyzny nie zawahali się poświęcić swego życia. W modlitwach chcemy prosić o pokój na świecie i za tych, którzy ten pokój umacniają – powiedział ks. K. Rak rozpoczynając Eucharystię. W świątyni zgromadzili się m.in. parlamentarzyści, władze miasta na czele z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, organizacji społecznych i szkół, poczty sztandarowe.

- Dziś, kiedy patrzymy na tamten czas, wiemy, że żołnierz polski nie zawiódł i wypełnił rozkaz obowiązku i honoru. Wiemy również, że wtedy, w tamtym czasie, rozpoczął się czas ofiary krwi i czas honoru za wszelka cenę, i bezmiar poświęcenia, i oddania dla ojczyzny - mówił kapłan w homilii. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o potrzebie przebaczania i pamięci. - Papież mówi, że mamy także obowiązek wyciągania wniosków z tej przeszłości po to, aby nigdy więcej nie dopuścić do tego, aby stała się taka tragedia i taka krzywda. Aby tak się stało, w naszych sercach musi zagościć misja pokoju Chrystusowego - podkreślał proboszcz.

Po Mszy św. przed kościołem garnizonowym wysłuchano wystąpień okolicznościowych. Został odczytany Apel Pamięci. Po salwie honorowej złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

O 14.00 we wszystkich kościołach w diecezji zabrzmiały dzwony dla uczczenia ofiar II wojny światowej.