Święto Chleba w radomskim skansenie

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 02.09.2019 19:06

Spotkanie z kunsztem piekarzy, dożynkowe wieńce i ludowa muzyka.

Na terenie skansenu roznosił się zapach chleba. Na terenie skansenu roznosił się zapach chleba.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Hasło tegorocznego, XXI Święta Chleba to: „Nasz chleb pachnie tradycją”.

Świętowanie w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęło się Mszą św., podczas której modlono się za piekarzy i rolników. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii.

Święto Chleba stało się już tradycją i nic dziwnego, że do skansenu zawitały tłumy nie tylko radomian, ale i gości z różnych rejonów Polski. Na ustawionych w skansenie straganach oczywiście nie zabrakło chleba, a ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród kupujących. Panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały potrawy regionalne, a u twórców ludowych kupowano regionalne wyroby rękodzielnicze.

Na terenie muzeum nie tylko pachniało chlebem, rozbrzmiewała też ludowa muzyka. W amfiteatrze serca widzów podbił Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Oklaskiwano także zespół z Radomia Pod Strzechą i góralski zespół Hora. Dla miłośników tańca na dechach pod dębem grały kapele Krzysztofa Rokicińskiego i Zdzisława Kwapińskiego.

Święto Chleba połączone jest z dożynkami i plecionymi na tę okazję wieńcami, a te biorą udział w konkursie na „tradycyjny wieniec dożynkowy”. Komisja pod przewodnictwem etnograf dr Justyny Górskiej- Strejcher, pracownicy MWR, pierwsze miejsce przyznała Zespołowi Ludowemu „Bartodziejaki”.