Festyn archeologiczny w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.09.2019 20:48

Impreza pt. "Miasto Piastów i Jagiellonów" przeniosła uczestników w czasy początków grodu nad Mleczną.

Rekonstruktorzy zapraszali uczestników festynu do zmagań na dawny bojowy oręż. Rekonstruktorzy zapraszali uczestników festynu do zmagań na dawny bojowy oręż.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Najstarsze ślady, jakie odkryli archeolodzy, wskazują, że mieszkańcy późniejszego Radomia zamieszkali w IX w. podmokłe kępy na dzisiejszej radomskiej Piotrówce.

Właśnie wyniki ich badań prezentowano na festynie pt. "Radom Piastów i Jagiellonów", zorganizowanym przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. O tych czasach i najcenniejszych znaleziskach opowiadała gościom festynu Małgorzata Cieślak-Kopyt, szefowa Działu Archeologii radomskiego muzeum. Placówka przygotowała ekspozycję pt. "Skarby i tajemnice Piotrówki".

Obok muzeum swe podwoje otworzyła Kamienica Starościńska.

- W kamienicy goście festynu mogli oglądać ekspozycję o dawnym zamku królewskim w Radomiu oraz prezentację ozdobnych kafli piecowych z Miasta Kazimierzowskiego - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego muzeum.

Uczestnicy festynu zostali zaproszeni na rekonstrukcję historyczną wracającą do początków Radomia, którą przygotowała Drużyna Grodu Piotrówka. Najmłodsi goście imprezy mogli wziąć udział w warsztatach pt. "Zwierzaki cudaki", posiąść umiejętności ze starożytnego tkactwa i poczuć się odkrywcą starożytności w ramach konkursu "Zostań młodym archeologiem".

Razem z Muzeum im. Jacka Malczewskiego organizatorami festynu byli: "Rewitalizacja" Sp. z o.o., Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia i Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary.