Jubileusze kozienickich leśników

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.10.2019 21:15

W tym roku przypada 25. rocznica powstania Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Kozienicka" i 235-lecie istnienia Leśnictwa Kozienice.

Za stołem prezydialnym siedzą (od lewej): Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, i Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Za stołem prezydialnym siedzą (od lewej): Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, i Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Z tych okazji, ale także z racji 95. rocznicy powstania Lasów Państwowych w kozienickim Centrum Kulturalno-Artystycznym odbyła się okolicznościowa konferencja.

Prelegenci, doświadczeni leśnicy, znawcy i badacze spraw związanych z gospodarką leśną, przypominali, że kozienicki kompleks leśny od zarania państwa polskiego należał do dóbr królewskich i stanowił przede wszystkim łowisko, skąd w dziczyznę zaopatrywano dwór i wojsko (np. przed bitwą pod Grunwaldem). Nazywano go Puszczą Królewską, w której polowali władcy, jak np. Władysław Jagiełło. Dziś jego oficjalna nazwa to Puszcza Kozienicka.

W 1784 roku, 235 lat temu, na mocy dekretu oddzielającego gospodarkę leśną od folwarcznej, powstało Leśnictwo Kozienice. Po III zaborze, w 1795 roku, puszcza znalazła się w zaborze austriackim, a dobra królewskie przejął zarząd okupacyjny. W następstwie powstań listopadowego i styczniowego - już pod zaborem rosyjskim - lasy rozdawano oficerom i urzędnikom carskim, zasłużonym w tłumieniu zrywów niepodległościowych. Skutkowało to gospodarką rabunkową. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości puszcza została przejęta przez Skarb Państwa, a w 1924 roku - 95 lat temu - powstały Lasy Państwowe.

Zmiany ustrojowe po 1989 roku przyniosły konieczność poszukiwania nowych dróg w gospodarowaniu lasami. I wtedy to, w 1994 roku - 25 lat temu - powstał Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Kozienicka", nad którym nadzór sprawuje Rada Naukowo-Społeczna LKP. Był jednym z pierwszych w Polsce. Obejmuje ponad 30 tys. ha, a gospodarują na nim nadleśnictwa: Kozienice, Zwoleń i Radom.

Leśny Kompleks Promocyjny tętni życiem. Powstały w nim ścieżki dydaktyczne, turystyczne, trasy nordic walking i rowerowe oraz wiele innych. Pieczołowicie dba się o miejsca związane z historią. Zadbane i wyeksponowane są krzyże na mogiłach i leśne kapliczki. Chętni na wędrówki po puszczy znajdą na stronach internetowych przewodniki, mapy, opisy i porady. Te same materiały mogą zabrać ze sobą w postaci drukowanych publikacji.

Podczas konferencji, gdzie jako gospodarze witali gości  Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice i Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP "Puszcza Kozienicka", o 235-leciu powstania Leśnictwa Kozienice opowiadał Krzysztof Okła, emerytowany pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. O Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Puszcza Kozienicka" mówił Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, Tomasz Sot, Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom, Sławomir Okoń, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń i Jacek Koba z Wydziału Ochrony Lasu RDPL w Radomiu.

Na koniec, podczas części artystycznej, Roma Ambroziewicz-Owsińska z zespołem przedstawiła komediooperę Karola Kurpińskiego pt. "Leśniczy w Kozienickiej Puszczy".

Podczas konferencji został przyznany Kordelas Leśnika Polskiego, czyli ważne odznaczenie jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Otrzymała je Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice.

Konferencja połączona była z otwarciem wystawy poświęconej planom urządzania lasu.