Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Wysokiego Koła

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.10.2019 23:20

Około 4,5 tys. osób wzięło udział w dorocznym spotkaniu w sanktuarium MB Różańcowej.

Po homilii bp Henryk Tomasik poświęcił sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej. Po homilii bp Henryk Tomasik poświęcił sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W 12. diecezjalnej pielgrzymce pątnikom towarzyszyło 110 księży, a rolę gospodarza pełnił ks. kan. Szymon Mucha, kustosz wysokolskiego sanktuarium i moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej. - Spotykamy się, by poczuć siłę modlitwy różańcowej i przekonać się, ile nas jest w naszej diecezji. Wyznaczamy sobie też cele na kolejny rok w naszych parafiach - powiedział ks. Szymon Mucha.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii ordynariusz apelował, by każdy z uczestników starał się być jednocześnie uczniem i misjonarzem. Ta myśl związała się z faktem, że pielgrzymka była jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem w diecezji radomskiej Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. - Nie każdy z nas pojedzie na misje, ale każdy może modlić się za misjonarzy i wspierać misje. Poza tym w naszej ojczyźnie nie brakuje obszarów dla bycia misjonarzami - mówił ordynariusz i zachęcał do misjonarskiego świadectwa w rodzinach, pracy i szkole. Przypomniał postać kandydatki na ołtarze Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, która - jak podkreślił bp Henryk - była misjonarką w swoim otoczeniu.

Po homilii został poświęcony sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej. - Sztandar zawsze jest znakiem, wokół którego gromadzi się pewna społeczność. Chcemy, by był on naszym znakiem rozpoznawczym - wyjaśniał ks. Mucha.

Na koniec Mszy św. dyplomy otrzymały osoby, które od 25 i 50 lat należą do wspólnot różańcowych.

Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy śpiewem Godzinek i wspólnego Różańca. Następnie konferencję formacyjną wygłosił ks. kan. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba w Polsce i proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu. Kapelan mówił, że Różaniec jest lekarstwem dla współczesnego świata. Ks. Lenartowiczowi towarzyszyła grupa Rycerzy Kolumba, którzy wspomagali organizacyjnie pielgrzymkę. Zadbali m.in. o poczęstunek dla pielgrzymów i zapewnili asystę liturgiczną.

Podczas Mszy św. zaśpiewał radomski zespół Karabanio, który dał również koncert po Eucharystii. Spotkanie zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.