Uroczystości w KM PSP w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 09.10.2019 20:00

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w przekazaniu dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dotacje stażakom wręczał premier Mateusz Morawiecki. Dotacje stażakom wręczał premier Mateusz Morawiecki.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Dotacje zostały przyznane w ramach zadania publicznego „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych" w 2019 r. Uroczystość odbywała się na terenie KM PSP w Radomiu przy ul. Traugutta.

– Okazją do spotkania jest przekazanie jednostkom OSP regionu radomskiego decyzji o przyznaniu dotacji. Stało się to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która weszła w życie 14 sierpnia. Pozwala ona na finansowanie zadań OSP dotyczących krzewienia kultury fizycznej i sportu, przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych, propagowania wiedzy dotyczącej ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy – powiedział nagbryg. Bogdan Łasica, Mazowiecki Komendant Wojewódzki OSP.

W ramach nowego zadania publicznego jednostki OSP z terenu województwa mazowieckiego otrzymały łączną dotację w wysokości 9,5 mln złotych. W pierwszej turze wnioski złożyło i otrzymało dotację 1691 jednostek. Dziś decyzje o przyznaniu dotacji otrzymały jednostki OSP z powiatów: Radom, Kozienice, Szydłowiec, Przysucha, Lipsko, Zwoleń, Białobrzegi, Grójec. W powiatach tych dotacje otrzymało 347 jednostek OSP na kwotę 1 mln 734 tys. zł.

Premier podkreślił, że OSP pełnią niezwykle ważą funkcję społeczną, ale też patriotyczną. – Jest waszym udziałem nie tylko pomoc ludziom w ich niedoli i nieszczęściach, ale również krzewienie polskiej kultury – mówił.

Premier wyraził wiarę, że płomień zaangażowania strażaków i ich wielkiej miłości do ludzi nigdy nie zgaśnie.

– Ogromne podziękowania dla was od całego społeczeństwa, od wszystkich Polaków. Nasza ustawa i przeznaczenie tych środków, które zdobyliśmy z uszczelnienia systemu podatkowego, z wygranych bitew z mafiami watowskimi, ta ustawa ma wam dopomóc bardziej sfinansować to, co jest najbardziej potrzebne w waszych jednostkach. To będzie na stałe przyznane finansowanie, które chcemy rozszerzać – zapewnił M. Morawiecki.

Potwierdzenia dotacji w wysokości 5000 zł premier przekazał przedstawicielom OSP wraz z parlamentarzystami oraz przedstawicielami PSP.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Marek Suski, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak.