Wieczór papieski i portugalskie fado w Lipie

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 27.10.2019 22:05

Spotkanie w parafialnym kościele dedykowano św. Janowi Pawłowi II. Było artystycznym dopowiedzeniem do Dnia Papieskiego.

Gwiazdą wieczoru była wokalistka Kinga Rataj. Gwiazdą wieczoru była wokalistka Kinga Rataj.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Parafia św. Wawrzyńca w Lipie po raz drugi w tym miesiącu zorganizowała akcję finansowego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Za pierwszym razem była to zbiórka w Dzień Papieski. Teraz był to specjalny wieczór, po którym zorganizowano kolejną kwestę.

- Wspieramy ponad 2 tys. młodych uzdolnionych ludzi, którzy są i będą chlubą Kościoła i ojczyzny, a w parafii, w naszym zabytkowym modrzewiowym kościele zorganizowaliśmy specjalny wieczór papieski. To okazja do wyjątkowych przeżyć i forma podziękowania za datki dla stypendystów Fundacji - mówi proboszcz ks. Tomasz Waśkiewicz.

Po popołudniowej Mszy św. wystąpiła parafialna schola pod kierunkiem Anny Bauer-Dróżdż oraz dzieci i młodzież parafialna ze specjalną akademią o Janie Pawle II według scenariusza miejscowej katechetki Aleksandry Fidos. Były piosenki oraz teksty Jana Pawła II, a także papieska poezja.

- Dziękuję wam za ten występ, za zaangażowanie. Jestem z was dumny i kolejny raz mówię o was, że mamy się kim chwalić. Dziękuję także naszej szkole i gminie za współpracę, która z parafią układa się wspaniale. Jesteśmy wdzięczni Leszkowi Kucy, wójtowi gminy Ruda Maleniecka, za wsparcie finansowe dzisiejszego wieczoru - mówił proboszcz, zapowiadając koncert. - Za chwilę wystąpi gwiazda wieczoru Kinga Rataj, która zaprezentuje portugalską muzykę fado. A jej koncert poprzedzi występ naszej parafianki Kasi Lachowskiej z Jakimowic, która przygotowała dwie piosenki, nawiązujące do pontyfikatu Jana Pawła II – zaznaczył ks. Waśkiewicz.

Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku i Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód". Dwukrotnie zwyciężyła w konkursie "Śpiewać każdy może" w krakowskiej Rotundzie. - Być może niektórzy z państwa usłyszą fado po raz pierwszy. To narodowa muzyka Portugalii, stąd fado dla mnie można śpiewać jedynie po portugalsku. Ta muzyka mówi o naszym życiu i naszym losie, bo fado znaczy "mój los". W tym losie wielkie znaczenie ma Pan Bóg, który wie o nas wszystko, zna nasze myśli i co jest w naszej duszy - powiedziała wokalistka.