Radom. Podwórkowe Anioły zachęcają do działania

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.11.2019 10:46

Chcą stworzyć przestrzeń do wymiany wspólnych doświadczeń, dobrych praktyk i inspiracji.

Spotkanie z Igą Koźmińską-Kiniorską (z prawej). W środku Beata Domaszewicz. Spotkanie z Igą Koźmińską-Kiniorską (z prawej). W środku Beata Domaszewicz.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej działa w naszym regionie od ponad 2 lat.

- Liderki programu zdecydowały, żebyśmy my, jako animatorzy i edukatorzy w subregionie radomskim, mogli się ze sobą spotykać. I stowarzyszeniu „Podwórkowe Anioły” zostało zlecone zorganizowanie 5 spotkań do końca tego roku. Za nami drugie spotkanie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” przy ul. Kopernika w Radomiu, które miało temat „Moja miejscowość, mój region”, ale w kontekście komunikacji. Mówiliśmy o tym jak komunikować o tym, co robimy ale też, jak do naszych działań, które organizujemy i realizujemy, zapraszać mieszkańców, żeby to nie była tylko działalność samych animatorów i edukatorów, ale całej społeczności - mówi Beata Domaszewicz, pedagog ulicy, prezes stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” .

Drugie warsztaty prowadziła Iga Koźmińska-Kiniorska, psycholog, z praktyką prywatną w nurcie psychoterapii psychoanalitycznej, psychoonkolog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pani Inga współpracuje z instytucjami kultury: Teatrem S. Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Witkacego w Zakopanym, Muzeum Narodowe w Kielcach, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

- Iga dała nam duży „zastrzyk”, nie tylko tego, co jest ważne w psychologii, ale poprzez jej własne doświadczenia widzimy, jak sztuka łączy się z psychologią - zaznacza pani Beata.

Grupa związana z programem chce podjąć wspólny projekt w regionie radomskim.

- O tym będziemy rozmawiać 12 listopada. Spotkamy się z przedstawicielką Mazowieckiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, która powie, jakie są możliwości zdobywania środków dla organizacji pozarządowych. Później usiądziemy przy stole i będziemy rozmawiać.

Można uczestniczyć w całym cyklu spotkań, ale można też przyjść na jedno z nich.

Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy mieli ten czas na to bycie ze sobą, bo wierzymy, że z każdego spotkania coś dobrego wypływa. Chcemy złożyć jakiś wspólny projekt dla regionu radomskiego do Ministerstwa Kultury, jako taki projekt partnerski. Zależy nam, by te nasze spotkania przekuć w działanie dla naszej lokalnej społeczności, nie tylko w Radomiu, ale też w regionie radomskim - dopowiada B. Domaszewicz.

Każdy, kto czuje, że chciałby brać udział w spotkaniach, może przyjść, jeżeli jest nauczycielem, animatorem kultury, działaczem społecznym.

Kolejne spotkania to: 12 listopada - „Usiądźmy przy stole”, komunikacja w zespole i ze społecznością lokalną, 23 listopada - „Biuro przewodników po sztuce i kulturze” czyli jak prowadzić działania w przestrzeni publicznej oraz 28 grudnia - „Kolędowanie na Kazimierzu”, spotkanie śpiewacze i potańcówka.

Potwierdzenie obecności na: mpek.radomski@gmail.com, u Beaty Domaszewicz lub Pawła Komosy (Beata - 509 155 430, Paweł - 693 102 077).

„Beata Domaszewicz jest animatorką i menedżerką kultury, pedagogiem ulicy i stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2005 i 2008. To inicjatorka Grupy Rwańska 7 i koordynatorka cyklu imprez w latach 2006–2007 na Mieście Kazimierzowskim m.in. Zryw Sztuki, Zaduszki na Kazimierzu, Oblężenia, Anioły na Rwańskiej. Od 2008 roku realizowała i koordynowała takie projekty jak: Ulica talentów, Aniołbus, Drużyna kolorowych podwórek, Usiądźmy przy stole na radomskim Kazimierzu, również w ramach Fundacji Miasto Aniołów realizowała z udziałem radomskich artystów Noc Kościołów na Radomskim Kazimierzu w 2016 i 2017 roku. Obecnie bierze udział m.in. w realizacji projektu Anioły Wolności”. Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej