Niebiańska Niepodległa

Marta Deka Marta Deka

publikacja 10.11.2019 23:08

Piosenki żołnierskie i patriotyczne wspólnie śpiewało około 1000 osób. W Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu już po raz 7. odbył się koncert "Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana".

Do nieba wpuszczali tych, którzy zasłużyli na nie poprzez służbę Ojczyźnie. Do nieba wpuszczali tych, którzy zasłużyli na nie poprzez służbę Ojczyźnie.
Marta Deka /Foto Gość

Koncerty w Oratorium organizowane są od 2013 roku z okazji Święta Niepodległości. Organizatorzy zapraszają wtedy do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych i żołnierskich, a przy okazji do poznawania historii Polski z lat 1795-1989.

Autorką scenariuszy jest Magdalena Wojtkiewicz, polonistka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu.

- Sama nie wymyślam scenariuszy. Zbieram inspiracje, podpowiedzi, prośby, bo ktoś chce, żeby coś się pojawiło - jakiś przedmiot czy jakaś historyjka. W tym roku zawitaliśmy do nieba, do którego przyszli żołnierze z różnych wojen, z różnych frontów. Św. Piotr otwierał im bramę, żeby doznali ukojenia - wyjaśnia polonistka. - Bardzo się cieszymy, że tak tłumnie radomianie przychodzą na nasze koncerty. To jest wydarzenie dla całych rodzin. Zależy nam, żeby śpiewali dziadkowie, rodzice i małe dzieci. Bo wtedy, kiedy słyszą o historii, słyszą nasze piosenki narodowe, żołnierskie, to się po prostu uczą - dodaje.

W rolę archanioła Rafała wcieliła się Anna Jóźwiak, w rolę archanioła Michała - Mateusz Kunert. Św. Piotrem, trzymającym klucze do nieba, był ks. Piotr Woszczyk COr, proboszcz parafii MB Królowej Świata. - Zawsze lubiłem grę na scenie, więc cieszę się, że pomimo różnych obowiązków udało mi się znaleźć czas, by wziąć udział w tym koncercie. Mój dziadek był ułanem, stąd moje zainteresowanie historią i miłość do szabli, koni, i wszystkiego, co jest związane z mundurem i wojskiem - mówi ks. Piotr .

- Organizujemy koncerty, bo chcemy propagować patriotyzm, pieśni patriotyczne i wojskowe, które zagrzewały do walki, ale też i wlewały ducha nadziei, zwłaszcza wtedy, kiedy było trudno, bo Polska była pod zaborami albo w ogóle jej nie było na mapie. Dzisiaj przenieśliśmy się do nieba i wpuszczaliśmy tych, którzy zasłużyli na nie poprzez służbę Ojczyźnie - dodaje.

Podczas koncertu wystąpił chór szkolny KLO, który przygotowała Agnieszka Kobierska. Z młodzieżą wystąpiła Orkiestra Wojskowa w Radomiu oraz Radomski Zespół Sentymentalny Mateusza Murawskiego. Piosenkę "Dziś idę walczyć, mamo" zaśpiewała Julia Molga.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn narodowy i odmówili modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Błogosławieństwa zgromadzonym udzielił ks. Mirosław Prasek, dyrektor KLO.

Organizatorami koncertu byli: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu i Stowarzyszenia "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.