10. rocznica kanonicznego objęcia diecezji radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.11.2019 19:37

Bp Henryk Tomasik objął prawnie diecezję 12 listopada 2009 r. w siedzibie kurii biskupiej.

Za swego ordynariusza (bp Henryk Tomasik z lewej) sufragani i księża modlili się w kaplicy radomskiego seminarium. Za swego ordynariusza (bp Henryk Tomasik z lewej) sufragani i księża modlili się w kaplicy radomskiego seminarium.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Z okazji tej rocznicy w czasie pierwszego z trzech jesiennych Dni Duszpasterskich księża w czasie Mszy św. sprawowanej w seminaryjnej kaplicy polecali ordynariusza - jak napisali w słowie zaproszenia biskupi Adam Odzimek i Piotr Turzyński - „dziękując Bogu za jego posługę i prosząc o światło Ducha Świętego, zdrowie i siły potrzebne do pełnienia Chrystusowej misji w naszym Kościele Diecezjalnym”.

Biskupi pomocniczy zapraszają diecezjan i jednocześnie informują, że Msza św. z okazji 10. rocznicy nominacji, kanonicznego objęcia diecezji i uroczystego ingresu bp. Henryka Tomasika będzie sprawowana w radomskiej katedrze 18 stycznia 2020 r., w przededniu imienin pasterza.

Na zakończenie Mszy św. w imieniu obecnych księży głos zabrał ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium. - Nie jest przypadkiem, że miejscem świętowania tego jubileuszu jest gmach seminarium duchownego, bowiem pierwszym miejscem, które ksiądz biskup nawiedził, był właśnie ten obiekt. Wówczas padły słowa, które następnie ksiądz biskup powtórzył podczas ingresu: "Przyjmijcie Mnie", co spotkało się z gromkimi brawami. Bp Edward Materski odczytywał te słowa trafnie, że był to znak jedności, woli trwania przy Nim. Dlatego niech te brawa wciąż trwają. Te słowa opisują styl posługi pasterskiej księdza biskupa Henryka - powiedział rektor. Bp Henryk podziękował za pamięć i modlitwę: - Dziękuję także za życzliwość i podejmowanie zadań, które służą głoszeniu Ewangelii. Dziękuję za dar obecności i podejmowania wspólnych działań ku chwale Bożej i naszego diecezjalnego Kościoła - mówił ordynariusz.

W programie Dni Duszpasterskich, po wspólnej Eucharystii, przewidziano wykłady: "Eucharystia - »Pamiątką« Pana w Kościele i w kapłanie", który wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk (KUL), oraz "Agresja - źródła i sposoby przezwyciężania", przygotowane przez prof. UTH dr hab. Agnieszkę Saracen i prof. UTH dr hab. Mariusza Jędrzejko. Specjalnym gościem Dni, które potrwają do czwartku, jest ks. dr Andrzej Ryłko, kanclerz i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku (Białoruś), który podczas Mszy św. głosi kazanie - świadectwo Kościoła odradzającego się po latach komunistycznych prześladowań.