Forum Młodych i kanony Taizé

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 13.11.2019 17:50

Trzydniowe spotkanie odbyło się w ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

Wieczorna modlitwa kanonami Taizé. Wieczorna modlitwa kanonami Taizé.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Do ośrodka na XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży zjechali młodzi i duszpasterze z całej Polski. Wśród nich była Katarzyna z Kalisza. - Mam 17 lat i działam w naszym Stowarzyszeniu "Tratwa". Tu na forum chcę poznać nowych ludzi i zobaczyć, jak w innych diecezjach wyglądają formy pracy z młodzieżą. My chcemy pokazać naszą "Tratwę". To stowarzyszenie, w którym spotkania mamy co miesiąc. W czerwcu organizujemy festiwal "Święto przyjaźni". Prowadzimy także kursy. Jednym z nich jest kurs "Na progu". To takie wprowadzenie, pierwszy krok w świadomym wchodzeniu młodego człowieka do Kościoła . Adresujemy go głównie do młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Kolejnym krokiem jest "Kurs Filip" - opowiada Katarzyna.

Dokumentem, który stanowił fundament obrad w Turnie, była adhortacja papieża Franciszka "Chrystus vivit" (Chrystus żyje). To dokument podsumowujący XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które obradowało na temat: "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania".

- Ta adhortacja jest przede wszystkim wielkim zaproszeniem dla młodego człowieka, aby uwierzył w miłość Pana Boga i to jest chyba podstawowy klucz odczytywania tego dokumentu, ale też patrzenia w jego świetle na to wszystko, co jest przed nami. Jeżeli w taki sposób patrzy Bóg, to i my powinniśmy w taki sposób patrzeć na każdego młodego człowieka. Skoro tak, to oczywiście warto zadać sobie pytanie, gdzie go spotykamy, co mu ofiarowujemy - wyjaśnia bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy warszawsko-praski, w Episkopacie Polski przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Uczestników odwiedzał bp Henryk Tomasik. - Forum jest bardzo ciekawym spotkaniem młodzieży, reprezentującej wszystkie diecezje w kraju. Jest to okazja, by dzielić się doświadczeniami w pracy. Mam na myśli zarówno duszpasterzy jak i młodzież, ale jest to też inspiracja do podejmowania bardzo konkretnych działań. Poszczególne duszpasterstwa czy diecezje są dla siebie inspiracją i zachętą do podejmowania działań. To jest wielki znak nadziei, że jest bardzo dużo młodych ludzi zaangażowanych w ewangelizowanie swoich środowisk - zauważył bp Tomasik.

Forum nie ograniczyło się jedynie do obrad w Turnie. Uczestnicy byli w Radomiu, mieli okazję poznać miasto, spotkali się z prezydentem Radosławem Witkowskim i w katedrze uczestniczyli w wieczornej modlitwie kanonami Taizé. Modlitwę ekumeniczną poprowadził br. Wojtek z Taizé. Była ona elementem przygotowań do nadchodzącego Europejskiego Spotkania Młodzieży Taizé we Wrocławiu.

- Byłam zdumiona bogactwem programu i propozycji. Jesteśmy gospodarzami forum, a razem z krajowym biurem ŚDM współorganizatorami. Cieszę się, że uczestnicy chwalą Turno i chwalą organizację. Radością dla mnie było także to, że mogliśmy uczestnikom pokazać Radom - mówi Klaudia Kołodziejczyk z radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

Organizatorzy forum z bp. Markiem Solarczykiem.   Organizatorzy forum z bp. Markiem Solarczykiem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość