10. rocznica ingresu bp. Henryka Tomasika

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.11.2019 10:04

Czwarty ordynariusz radomski odbył uroczysty ingres do radomskiej katedry 14 listopada 2009 roku.

Bp Henryk Tomasik błogosławi po ingresie do radomskiej katedry. Bp Henryk Tomasik błogosławi po ingresie do radomskiej katedry.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wtedy powiedział słowa, na które obecni w katedrze odpowiedzieli gromkimi oklaskami: "Pragnę opisać mój Kościół, który mnie stale przerasta. Z wiarą w Bożą pomoc, z ufnością w Opiekę NMP, staję dziś przed Diecezją Radomską. Przyjęta misja ma także wymiar ludzki, dlatego też ponawiam, wypowiedzianą już w seminarium, prośbę pełną nadziei: Proszę, przyjmijcie mnie".

W uroczystości wzięło udział 37 biskupów z Polski i zagranicy - z Białorusi, Ukrainy, Rosji, oraz około 400 księży, w tym kapłani z Włoch, USA i Niemiec.

Obecny był także abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Zygmunt Zimowski, abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, abp Józef Życiński, metropolita lubelski oraz Zbigniew Kiernikowski, biskup siedlecki, którego biskupem pomocniczym był bp Tomasik. Ingres rozpoczął się w progu katedry. Tutaj ks. prał. Edward Poniewierski, proboszcz katedry, podał bp. Henrykowi klucze, krzyż do ucałowania oraz wodę święconą. Następnie po wejściu do kościoła bp Tomasik udał się na modlitwę przy sarkofagu bp. Jana Chrapka.

Na koniec Mszy św., głos zabrał nowy ordynariusz radomski, który podziękowania ludziom rozpoczął od wyrazów wdzięczności dla papieża: - Składam wyrazy czci i synowskiego oddania Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Dziękuję za zaufanie i mianowanie mnie biskupem radomskim - mówił bp Tomasik i zakończył: "Pragnę opisać Kościół - mój Kościół, który związał się z moją ziemią…. Pragnę dziś opisać mój Kościół, z którym chcę, jako Pasterz i Brat, wołać od dziś z mocą wiary i miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego: »Przyjdź Królestwo Twoje!«".