Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 22.11.2019 00:58

Trwające 4 dni wydarzenia zakończy w niedzielę Msza św. w kościele ojców bernardynów.

Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Radomiu

Trwają w Radomiu V Dni Lwowa i Kresów Wschodnich. Zainaugurował je w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia przy ul. Żeromskiego montaż słowno-muzyczny w wykonaniu  młodzieży  z PSP nr 17 w Radomiu.  Dni Lwowa i Kresów Wschodnich otworzył Aleksander Sawaryn, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Radomiu. Pan Sawaryn zaprosił również do udziału w tym wydarzeniu przez kolejne dni.

22 listopada, również w „Łaźni”, o 17.00 odbędzie się  prelekcja i prezentacja książki „Dwa powstania - blaski i cienie obrony Lwowa w 1918/19 roku”. Prelegentem będzie dr Damian K. Markowski, historyk, pracownik IPN, znawca historii Kresów, autor książek „Płonące Kresy”, „Anatomia strachu”, „Sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944–1953” oraz „Dwa powstania - bitwa o Lwów 1918”, a także dziesiątków artykułów w czasopismach i opracowaniach historycznych.

W sobotę 23 listopada o 17.00, w „Łaźni”, z programem „Rozśpiewany Lwów”  wystąpi zespół Tyligentne Batiary.

W niedzielę, 24 listopada o 12.30, w kościele ojców bernardynów pw. św. Katarzyny przy ul. Żeromskiego 6/8 sprawowana będzie Msza św. w intencji Orląt Lwowskich - synów ziemi radomskiej, poległych w obronie polskości Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w wojnie 1918-1919 r.

- Dla przypomnienia, równo 100 lat temu, w tym radomskim kościele sprawowana była  Msza św. za radomian i okolicznych mieszkańców Radomia, którzy polegli w obronie Lwowa jako ochotnicy. Oni uczestniczyli w tej bitwie z potrzeby serca. Poszukaliśmy takich nazwisk i znaleźliśmy ich około 80, i umieściliśmy tablicę z tymi nazwiskami w kościele, w Radomiu przy ul. Orląt Lwowskich - powiedział A. Sawaryn.