Międzynarodowy Dzień Wolontariusza z "Arką"

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 06.12.2019 10:33

Idą i dobrze czynią.

Maja Białek została wolontariuszką roku. Gratulacje składa ks. Andrzej Tuszyński. Maja Białek została wolontariuszką roku. Gratulacje składa ks. Andrzej Tuszyński.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Połączona była z obchodami 20-lecia Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu, organizatora tego wydarzenia.

Obecnych na sali powitali prezesi SCM "Arka": ks. Andrzej Tuszyński i Ewa Kamińska. Z okazji jubileuszu wspominali początki swojej pracy i opowiadali, jak powstawały w Radomiu kolejne kluby "Arki", a jest ich 4.

Centrum Młodzieżowego Wolontariatu to ponad 1000 wolontariuszy skupionych w "Arce" oraz w Szkolnych Klubach Młodzieżowego Wolontariatu.

Bp Henryk Tomasik podkreślił, że wolontariat jest znakiem dobrego człowieka oraz pogratulował prezesom i opiekunom młodzieży pięknego jubileuszu. - Życzę, aby Chrystus, który przez ziemię przeszedł zawsze dobrze czyniąc, był dla nas drogowskazem, światłem i źródłem mocy. Wolontariuszom dziękuję za pracę i życzę odwagi w wyznawaniu wiary, także przez miłość bliźniego – mówił.

Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik podkreślał: -  My wszyscy czerpiemy od was dobrą energię. Ona pomaga nam w naszej pracy.

Podziękowania i dyplomy były także dla opiekunów i dyrektorów szkół, w których działają SKMW, za ich całoroczną współpracę: za wiele spotkań, gestów dobroci, odpowiedzi na prośby o pomoc, dawanie siebie, swojego czasu, umiejętności. Dyplomami i odznaczeniami wyróżniono te placówki, które, tak jak "Arka", od 20 lat mają u siebie SKMW: PSP nr 4,  PSP nr 31 i PSP nr 34 w Radomiu oraz II LO im. Marii Konopnickiej, VII Lo im. KK Baczyńskiego i XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica

Wolontariuszką roku została Maja Białek, uczennica w klasie maturalnej w XI LO w Radomiu.

 - Sama trochę w życiu przeżyłam i lubię pomagać. Ten tytuł zawdzięczam wspaniałym ludziom, jakich spotkałam. To dzięki nim jestem tu, gdzie jestem. "Arka" pomogła mi spojrzeć na ludzi w dobry sposób - zapewnia Maja, która jeździ do Piekoszowa na turnusy z osobami niepełnosprawnymi, od trzech lat przynajmniej raz w tygodniu pomaga w Rodzinnym Domu Dziecka i jest liderką w klubie "Arki" przy ul. Chrobrego. Koordynuje wszystkie imprezy, spotkania wolontariuszy, wydarzenia i prace wolontariuszy. Jest laureatką plebiscytu 8 Wspaniałych za 2018 rok.

- To bardzo skromna osoba. Robi wszystko w sposób cichy, bardzo odpowiedzialny i spokojny – zapewnia ks. Krzysztof Bochniak odpowiedzialny za klub "Arki" przy ul. Chrobrego.