Obchody 120. rocznicy urodzin radomskiej bohaterki

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.12.2019 11:27

Teresa Jadwiga Grodzińska urodziła się w 20 grudnia 1899 roku. Została bestialsko zamordowana przez Sowietów podczas wojny w 1920 roku.

Bohaterska sanitariuszka spoczywa w grobowcu rodzinnym na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. B. Limanowskiego. Bohaterska sanitariuszka spoczywa w grobowcu rodzinnym na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. B. Limanowskiego.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Była damą Orderu Virtuti Militari, bohaterską sanitariuszką. Urodziła się w 20 grudnia 1899 r. w Jaszowicach pod Radomiem. Wychowywała się w ziemiańskiej rodzinie patriotycznej i aktywnej społecznie. W latach 1914-1918 uczęszczała do prywatnego Gimnazjum Żeńskiego Marii Gajl w Radomiu, będącego znanym ośrodkiem wychowania patriotycznego i obywatelskiego.

Po ukończeniu gimnazjum w 1918 r. rozpoczęła naukę w Szkole Ogrodniczej w Warszawie. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. ukończyła kurs sanitarny i odbyła praktykę w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. W lipcu 1920 r. wyruszyła wraz ze swoją kuzynką Janiną Zdziarską w rejon Hrubieszowa.

Podczas wielu bitew Teresa Grodzińska niosła pomoc rannym. 1 września 1920 r. 4. Pułk Piechoty Legionów został otoczony przez oddziały Armii Konnej Budionnego, a Grodzińska, ratując rannych, dostała się do niewoli we wsi Stepankowice. 1 września została zamordowana przez Kozaków w miejscowości Czortowice.

Uroczysty pogrzeb w Radomiu miał miejsce 18 września 1920 roku. Zamienił się w patriotyczną manifestację.

Program obchodów 15 grudnia

10.00 - cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Teresy Grodzińskiej

11.45 - kościół garnizonowy, prelekcja dr Adama Duszyka poświęcona życiu i dokonaniom Teresy Grodzińskiej, połączona z programem artystycznym w wykonaniu uczniów III LO w Radomiu

12.00 - uroczysta Msza św. w kościele garnizonowym


Więcej w wydaniu papierowym "AVE Gościa Radomskiego" nr 50 na 15 grudnia.