Spotkanie i opłatek sióstr zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 22.12.2019 11:24

- Niech święta będą pełne pokoju, radości, niech przyniosą obfitość darów - życzył bp Piotr Turzyński.

W czasie spotkania był czas na dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia. Druga od lewej s. Bożena Adach. W czasie spotkania był czas na dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia. Druga od lewej s. Bożena Adach.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Radomiu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, przewodniczący Wydziału ds. Stałej Formacji Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego.

Z biskupem Mszę św. sprawował ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego radomskiej kurii, diecezjalny referent ds. życia konsekrowanego.

- Bywają momenty, w których widzimy, że Pan Bóg jest blisko, że Go mamy i jesteśmy cudownie szczęśliwi. Ale bywają momenty, kiedy wydaje się, że jest jakoś daleko, jest ciężko i smutno, i wtedy się tęskni za Nim. Pytamy: Kiedy przyjdzie? Bez Ciebie nie dam rady? Bóg tak czyni. To jest jakaś pedagogia Boża. Oblubieniec jest cudowny, wszechmocny, kocha, wie, czego nam potrzeba. On też oczyszcza, przemienia. Maryja oblubienica - patrzymy na nią, jak służy zadziwiona Miłością. I my mamy być taż zadziwieni Bożą miłością, która nas ogarnia - mówił bp P. Turzyński.

Po Eucharystii siostry zebrały się w sali konferencyjnej przy budynku radomskiej kurii.

Spotkanie było jednym ze spotkań formacyjnych, które odbywają się co miesiąc. Tym razem miało charakter świąteczny.

- Co roku na to spotkanie zapraszani są księża biskupi. Jest to spotkanie formacyjne sióstr przełożonych, ale też inne siostry ze wspólnot, które chcą, mogą przyjechać na takie formacyjne spotkania. Są z nami wdowy i dziewice konsekrowane. Nasze spotkania formacyjne zawsze wpisują się w temat roku duszpasterskiego i w tym roku, tak jak w całej Polce, są związane z tematem Eucharystii. Najważniejsze zadanie tych spotkań to radość bycia ze sobą, podzielenie się swoją pracą we wspólnej odpowiedzialności za Kościół diecezjalny - mówi s. Bożena Adach, służka NMP Niepokalanej, diecezjalna referentka ds. osób życia konsekrowanego.

Zanim siostry podzieliły się opłatkiem, wysłuchały życzeń, które w imieniu biskupów złożył bp Turzyński: - Na Święta Bożego Narodzenia życzę siostrom, by pośród różnych sytuacji życiowych widziały przychodzącego Pana, bo przychodzi codziennie w Najświętszej Eucharystii, żeby w tej Eucharystii był dla was siłą, mocą, światłem, mądrością, umocnieniem. Żeby przychodził w Swoim Słowie, czasem pewnie przyjdzie też i w drugim człowieku - cokolwiek robimy innym. Ale przyjdzie też w jakimś cierpieniu, krzyżu, smutku. Żeby siostry zawsze potrafiły Go rozpoznać, przyjąć z radością, z entuzjazmem. Niech święta będą pełne pokoju, radości. Niech przyniosą obfitość darów łaski Bożej, tak żeby odetchnąć, nabrać Ducha, kontemplując stajenkę i pewną prostotę, zwyczajność, żeby odnaleźć też sens swojego życia, powołania

Wcześniej bp Piotr podziękował siostrom za ich obecność w diecezji, za pracę i za modlitwę. - Chcę siostrom bardzo serdecznie podziękować za waszą pracę, za wasze oddanie Panu Bogu, Kościołowi, wspólnotom. Za wszystkie inicjatywy, za modlitwy, za cierpienia ofiarowane, za całą piękną służbę. To jest wielki dar dla Kościoła i wielki dar dla nas. Wiemy, że możemy zawsze na modlitwę sióstr liczyć i to jest wsparcie w różnych sytuacjach, i w różnych sprawach, które bywają też czasem trudne do rozwiązania. Bóg zapłać za wasza modlitwę, służbę i wszelkie dobro.

Spotkanie formacyjne zakończyło się konferencją, którą wygłosił bp Turzyński.

W imieniu sióstr zakonnych świąteczne życzenia gościom złożyła s. Elżbieta Kowacz, służka NMP Niepokalanej.   W imieniu sióstr zakonnych świąteczne życzenia gościom złożyła s. Elżbieta Kowacz, służka NMP Niepokalanej.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość