Finał staropolskiego kolędowania

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.12.2019 22:50

Grand Prix przyznano Małym Kraśniczankom. W radomskiej Resursie odbył się finał XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie".

Grand Prix zdobyły Małe Kraśniczanki, zespół działający przy Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie. Zwycięskiemu zespołowi gratuluje bp Henryk Tomasik. Grand Prix zdobyły Małe Kraśniczanki, zespół działający przy Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie. Zwycięskiemu zespołowi gratuluje bp Henryk Tomasik.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W finałowej odsłonie festiwalu wzięło udział 29 podmiotów: solistów i zespołów. Wcześniej w ośmiu ośrodkach odbyły się kwalifikacje, do których przystąpiło kilkuset wykonawców. - Już udział w finale jest jakiś osiągnięciem. Nam udało się to po raz kolejny. Rok temu było II miejsce, a teraz Grand Prix. Bardzo nas to cieszy. Staramy się na festiwal przygotowywać staropolskie kolędy, często bardzo zapomniane. Tak było i tym razem. Małe Kraśniczanki zaśpiewały kolędę "Żeśmy chrześcijanie" - mówi Kamilla Biniek-Kaczorowska, prowadząca zwycięski zespół działający przy Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie.

Festiwal kolęd i pastorałek jest najstarszą cykliczną imprezą w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska". - Cieszy nas to, że finał festiwalu sprawia, że widownia naszego ośrodka szczelnie się wypełnia - mówi Jakub Mitek, z Resursy, który poprowadził finałowy koncert.

Tegoroczne finałowe zmagania oceniało jury w składzie: Aleksandra Pawłowicz, Andrzej Przybylski i ks. prof. Marek Jagodziński (przewodniczący). Nad całością czuwał ks. Dariusz Sałek, od lat dusza festiwalu i organizator imprezy.

- Polskie kolędy są przepięknym wyznaniem wiary w tę wielką tajemnicę, która dokonała się w Betlejem, w Boże Narodzenie. Są także przepięknym znakiem polskiej kultury, polskiej duchowości, naszej wrażliwości. Bardzo dziękuję organizatorom za kultywowanie tradycji. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie. Dziękuję wykonawcom. Wszyscy są zwycięzcami, ponieważ uczestniczą w kultywowaniu naszej pięknej tradycji, która jest i modlitwą, i wyznaniem wiary, i bardzo ważnym elementem naszej kultury. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu festiwalu. Dziękuję pani dyrektor Resursy i pracownikom placówki. Dziękuję wszystkim za obecność, za ten szczególny sposób wspierania tych, którzy pomagają nam w przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia - powiedział bp Henryk Tomasik, wręczając Grand Prix festiwalu.

Na zakończenie z koncertem galowym kolęd i pastorałek wystąpił prawosławny Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Zespołowi księży towarzyszył Michał Skiepko, tenor i śpiewak operowy. Artyści wykonali bożonarodzeniowe pieśni katolickie i prawosławne. Śpiewali w języku polskim, staro-cerkiewno-słowiańskim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim. Obecni na koncercie nagradzali śpiewy gromkimi oklaskami, a na koniec zgotowali śpiewającym księżom prawdziwe owacje.

Wyniki konkursu:

Kategoria do lat 13

I miejsce: chór dziecięcy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

II miejsce: Anna Wieleńska z Akademii Młodych Talentów „Małe skrzypeczki” w Kielcach

III miejsce: zespół wokalny No Name z Lipskiego Centrum Kultury w Lipsku

Kategoria powyżej 13 lat

I miejsce: Gabriela Papaj z LO nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

II miejsce: Tercet Kozienickiego Domu Kultury w Kozienicach

II miejsce: Agata Jędrzejewska z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku

Grand Prix

Za wykonanie kolędy staropolskiej główną nagrodę otrzymał zespół Małe Kraśniczanki z Miejskiego Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie.